Świątynia Wang – Karpacz.

Ten ewangelicki kościółek naprawdę warto zobaczyć! W końcu niewiele jest w Polsce okazji by oglądać architekturę Wikingów! W 1842r drewniany budynek został bowiem przeniesiony do Karpacza z Norwegii (dokładnie z miejscowości Wang). Ciekawostką jest jednak fakt, że jest to chyba najstarszy drewniany kościół w Polsce, gdyż został zbudowany na przełomie wieków XII/XIII. Jak zatem świątynia znalazła się w Polsce?

Mieszkańcy Wang potrzebowali większego kościoła i żeby uzyskać środki na jego budowę postanowili sprzedać starą świątynię. Norweski malarz Jan Dahl przekonał pruskiego króla Fryderyka Wilhelma IV do jej zakupu. Miała stać się własnością muzeum w Berlinie. W 1841r. budowlę rozebrano i przetransportowano w skrzyniach do Szczecina, a stamtąd do Berlina. Wtedy jednak hrabina Friederike Karoline von Reden, która od lat zaprzyjaźniona była z rodem królewskim, przekonała Fryderyka, by świątynię przenieść na Śląsk. Tak kościółek trafił do Karpacza. Postawiono go na nowo (bez użycia gwoździ!). Nieopodal umieszczono norweski kamień runiczny z XIw. Z czasem dobudowano obok kościoła kamienną wieżę, która osłania budowlę przed silnymi wiatrami wiejącymi od strony Śnieżki.

Drewnianych odrzwi kościoła strzegą lwy (stylizowane kapitele). Umieszczone w narożnikach smoki rozrywają poziomą ósemkę , symbolizując odwieczną walkę dobra ze złem. Kapitele kolumn wewnętrznych nawiązują do sztuki Bizancjum. Rzeźbione głowy Wikingów budzą grozę wystawionymi rozdwojonymi językami. Nie ma się jednak czego bać. Języki te są symbolami mowy służącej do przekazywania wiedzy kolejnym pokoleniom. W kościele znajdują się też elementy śląskie: barokowa chrzcielnica, ołtarz, kolumny przy ołtarzu ze scenami zwycięstwa Dawida i proroka Daniela wśród lwów.

W kościele odbywają się nabożeństwa. Istnieje jednak możliwość zwiedzania. Bilety wstępu kosztują 4zł i 7zł, opłata za fotografowanie lub filmowanie wynosi 5zł.

Świątynia Wang w Karpaczu (fot. A. Olchawska)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s