Nosal

Nosal (1206m n.p.m.) stanowi zakończenie północno-wschodniej grani Kasprowego.  Wycieczka na jego szczyt to coś pomiędzy krótkim, emeryckim spacerkiem, a wyskoczeniem gdzieś na chwilę w niedzielę po mszy, a przed obiadem. Trasa jest króciutka, łatwa i stanowi doskonałe preludium do wyprawy z Kuźnic na któryś w wyższych szczytów. Można się na nią zdecydować również przy gorszej pogodzie, ale trzeba wówczas zachować ostrożność na skałach w pobliżu szczytu. Narciarze mogą korzystać z nartostrad wiodących z Nosalowej Przełęczy i kilku wyciągów.

Trudność trasy: 1/5

Czas przejścia: 50′

Szlak: zielony

Wyruszamy z Zakopanego. (Niby można iść od strony Kuźnic, ale tak byłoby nudno.) Z ul. Kasprowicza schodzimy na Bulwary Słowackiego. Po prawej mamy koryto Bystrej. Wody brak, ale znaki ostrzegają nas, że zbliżanie się do potoku grozi śmiercią… cóż…

Docieramy do chatki TPNu. Jest zamknięta więc 4zł zostają w kieszeni :) Zaczynamy wędrówkę w górę.  Na poukładanych schodach trudno się zgubić. Droga jest jednak dosyć stroma. Wokoło szumi las.  Gdy jesteśmy wyżej ukazują się nam wapienne skały. Robią wrażenie! Na ich ścianach wyznaczono blisko 30 dróg wspinaczkowych. Niegdyś trenowali tu TOPRowcy, ale obecnie obowiązuje zakaz wspinania wydany przez władze Tatrzańskiego Parku Narodowego. Strome urwisko bywa zdradliwe. Zginęło tu kilku poszukiwaczy szarotek i samobójców, którzy skakali z turni.

Po mniej więcej 30 minutach jesteśmy na Nosalu. Ze szczytu doskonale widać Giewont, Kondracką Kopę, Goryczkową Czubę, Kasprowy Wierch, Świnicę i Czerwone Wierchy. Można wygodnie zasiąść na skałach, rozkoszować się widokiem i śniadankiem.

Znowu wchodzimy w las. Po 10 minutach szlak zielony łączy się z żółtym. To znak, ze jesteśmy na Nosalowej Przełęczy. Trzymając się drogi zielonej wędrujemy łagodnym zboczem Nieboraka aż do połączenia ze szlakiem Niebieskim w Kuźnicach.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s