Jaskinia Łabajowa

Jaskinia Łabajowa (fot. A. Olchawska).

Kiedy pogoda nas nie rozpieszcza, możemy ją nieco przechytrzyć i udać się tam, gdzie nie będzie nam zbytnio przeszkadzać :) Jedną z alternatywą jest wycieczka w głąb ziemi, czyli odkrywanie jaskiń. W okolicach podkrakowskich dolinek jest ich całkiem sporo. Dziś eksplorujemy Łabajową! Jaskinia ta znajduje się na początku Doliny Będkowskiej. Niedaleko jest bardziej znana Jaskinia Nietoperzowa, ale tam można wejść tylko z przewodnikiem.
W miejscu gdzie kończy się asfalt i gdzie krzyżują się szlaki piesze i rowerowe trzeba zacząć się rozglądać. Jeśli będzie to dla kogoś ułatwieniem podaję współrzędne 50°11’26″N 19°46’21″E. Co prawda Łabajowa znajduje się na terenie prywatnym, ale właściciel pozwala korzystać z uroków należących do niego skałek (Dziękujemy!).
labajowa (fot. A. Olchawska)
Wejście znajduje się na wzniesieniu u podnóża skał i jest zasłonięte sporym kamieniem. Na owych skałkach (Przedszkole, Mniszkowa, Łabajowa, Łabajowa Baszta) wyznaczono liczne drogi wspinaczkowe.

Dalej znajduje się obszerna sala o długości ok. 40m. Amatorzy przeciskania się przez wąskie korytarze będą niepocieszeni. Sala jest szeroka, a strop znajduje się wysoko. Eksploracja jest łatwa i przyjemna. Nie wymaga specjalistycznego sprzętu, a jedynie zabrania ze sobą latarki. Serio, tę jaskinię zwiedzić może każdy. Jedynie trzeba pamiętać, że namulisko jest gliniaste więc miejscami bywa ślisko.  Szata naciekowa może nie powala na kolana, ale myślę, że warto tu zajrzeć.  Czas eksploracji to ok. 10 minut zatem przy okazji pobytu w Łabajowej  można udać się do innych pobliskich jaskiń lub dolinek.

Plan Jaskini Łabajowej (M. Czepiel 1978).

Reklamy

2 responses to “Jaskinia Łabajowa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s