Wulkany błotne – Vulcani noroioși

Ok 25 km na północny zachód od Buzău w miejscowościach Policiori (współrzędne 45.359443, 26.712728), Păclele i Beciu znajdują się jedne z najciekawszych wulkanów błotnych na terenie Rumunii.

Wulkany Błotne w Policiori (fot. A. Olchawska).

Docieramy tam wcześnie rano. Zostawiamy samochód na parkingu. Jeszcze nie ma turystów. Panuje cisza. Gdy dochodzę do pobocza drogi obok parkingu słyszę: plum, plum, plum… To one! Są tam! Za Krzakami! :) Kulturalnie szukamy oficjalnego wejścia na teren rezerwatu. Nie pamiętam niestety, ile kosztuje wstęp, ale nie jest to jakaś wygórowana kwota.

Naszym oczom ukazuje się „księżycowy” krajobraz. Można oglądać do woli! Nikt nie pilnuje, nie ma wyznaczonych tras. Jedynie palić nie można, ale tutaj to zupełnie zrozumiałe. Wulkany błotne powstają, gdy gaz ziemny mieszając się z wodami podziemnymi porywa do góry piasek, muł, ił, skały etc. Wiadomo, co może się stać, gdy ten wydobywający się zewsząd gaz spotka się z ogniem.

Wulkany Błotne w Policiori (fot. A. Olchawska).

Same wulkany nie są jakoś imponująco wielkie. Sięgają kilkudziesięciu centymetrów. Niektóre mają kształt stożków. Inne bardziej przypominają spłaszczone kopuły. Część jest zaschnięta, ale większość  „plumka” sobie regularnie. Choć w przewodniku informują, że błoto bywa wyrzucane na wysokość do 1m, w dniu w którym my tam byliśmy, erupcje były znacznie mniejsze. O tym, że nie zawsze tak jest świadczą formacje z zaschniętej mazi, które naprawdę robią wrażenie.

noroiosi1

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s