Skamieniałe Miasto – Ciężkowice

Czas zwiedzania – około godziny

Trudność trasy – Trasa bardzo łatwa, dostępna dla wszystkich.

Dziś wycieczka w krainę ludowych baśni :) Według podań na prawym brzegu rzeki Białej nieopodal Ciężkowic znajdowało się tętniące życiem miasto. Z powodu złamania prawa gościnności lub podług innej legendy przez wzgląd na rozwiązłość mieszkańców, miasto skamieniało. Z każdą niemal skałą wiąże się jakaś legenda, ale o tym za chwilę.

Rezerwat Skamieniałe Miasto - Ciężkowice (fot. A. Olchawska).

Jak tam trafić?

Skamieniałe Miasto znajduje się na drodze nr 977 w miejscowości Ciężkowice. Jeśli nad drogą  zobaczycie kładkę dla pieszych, to znak, że jesteście na miejscu. Tuż obok znajduje się spory, bezpłatny parking i niewielki punkt gastronomiczny. Zaraz za bramą rezerwatu znajduje się ujęcie wody pitnej, z której turyści mogą korzystać.

Jak poruszać się po rezerwacie?

Rysunkową mapkę rezerwatu możecie zobaczyć na http://www.skamienialemiasto.pl/skamieniale-miasto/mapa-rysunkowa/

Idziemy szlakiem niebieskim i czarnym. Ścieżka jest wytyczona i naprawdę ciężko się zgubić. Mapka przydaje się w zasadzie tylko do rozpoznawania formacji skalnych (choć większość z nich jest opatrzona tablicami informacyjnymi). Zabronione jest wspinanie i zbaczanie z wyznaczonej trasy.

Skamieniałe Misto - Ciężkowice (fot. A. Olchawska).

Co można tam zobaczyć?

Będziemy oglądać interesujące formy piaskowca o statusie rezerwatu przyrody nieożywionej.

Przechodząc kładką na drugą stronę drogi dostrzeżecie Ratusz i Czarownicę oraz dolinę Białej.

Gdy wrócicie na parking i przekroczycie bramę rezerwatu znajdziecie się w lesie mieszanym. Kolejno będziecie mijać Warownię Dolną i Górną, Orła, Grupę Borsuka, Piramidy, Pustelnię, Basztę Paderewskiego, Cygankę i Skałę z krzyżem. Choć mogło by się wydawać, że tu wycieczka się kończy, warto poświęcić na spacer jeszcze trochę czasu. Po przejściu na drugą stronę asfaltowej drogi zobaczycie znak, który skieruje Was do wodospadu.  Znajduje się tam skalny wąwóz zakończony niewielkim choć wysokim wodospadem. To naprawdę urokliwe miejsce!

Wąwóz w pobliżu wodospadu - Ciężkowice (fot. A. Olchawska).

Jakie legendy wiążą się z poszczególnymi skałami?

  • Czarownica – czarownica została zamieniona w skałę za złorzeczenie księdzu, który wyruszył, by udzielić choremu sakramentu komunii świętej. Inna wersja głosi, że to miejsce, w którym czaro nice z okolicy zbierały się na sabat. Moim zdaniem nawet dziś można tam spotkać wiedźmy :)
  • Ratusz – rajcy zamiast dbać o dobrobyt miasta urządzali sobie w ratuszu hulaszcze przyjęcia i oddawali się innym uciechom cieszącym się złą sławą. Gdy miasto zamieniło się w skały, ratusz spotkał podobny los. Rajcy zginęli w jego wnętrzu.
  • Grunwald – skała zawdzięcza swą nazwę tablicy ufundowanej przez Ignacego Paderewskiego, która została na niej umieszczona w rocznicę sławnej bitwy . Wcześniej nazywana była Piekłem. Podobno skrywa w sobie ogromne bogactwa, które ukazuje na krótką chwilę raz w roku, gdy Tajemnicza Szczelina otwiera się. Nie ma sensu próbować zabrać skarbu. Zanim zdążycie napchać kieszenie i wyjść, szczelina zamknie Was we wnętrzu skały na zawsze ;P
  • Warownie – to baszty strzegące miasta. To akurat nie legenda, ale warto o tym wspomnieć: warownie były częścią kamieniołomu, a napisy wyryte na ich ścianach to graffiti kamieniarzy z XIX w.
  • Borsuk – był niegdyś rycerzem, który zamiast walczyć gromadził kosztowności. Całe dnie i noce spędzał tylko na ich pilnowaniu. Z tego powodu został zamieniony w  borsuka, a później skamieniał wraz z całym grodem.
  • Piramidy – podanie z nimi związane jest przejawem naszej sarmackiej wyobraźni i buty, ale co tam; niech wszyscy wiedzą, że piramidy były u nas zanim mogło się śnić o nich Egipcjanom. Otóż, kiedy przed tysiącami lat zawędrował tu przybysz z Egiptu, zwrócił uwagę na skały o wyjątkowym kształcie. Gdy powrócił do Ojczyzny, dowiedział się o śmierci faraona. Budowniczowie zastanawiali się nad projektem grobowca. Już się pewnie domyślacie czyj projekt ich przekonał ;)
  • Pustelnia – w odosobnieniu, poza granicami miasta żył pustelnik. Jego skromne życie i dobroć kontrastowały ze sposobem prowadzenia się mieszkańców miasta. Pewnego dnia zjawił się u niego wędrowiec i poprosił o wodę do picia. Pustelnik ugościł go, jak mógł najlepiej. Wędrowiec zanim ruszył w dalszą drogę ostrzegł pustelnika. Nakazał mu ruszyć w świat zanim będzie za późno. Następnego dnia miasto skamieniało.
  • Skała z Krzyżem – to albo kościół, który pewien ksiądz przegrał z diabłem w kości, albo miejsce z którego czart płoszył konie idące pobliską drogą. Jakiś chłop ustawił na skale krzyż, który miał zakończyć złośliwy proceder biesa.

Uwagi:

Na terenie rezerwatu jest wyznaczone miejsce w którym można rozpalić ognisko – całkiem sympatyczna opcja :)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s