Curtea de Argeş – dawna stolica Wołoszczyzny

Curtea de Argeş dziś jest niewielkim, prowincjonalnym miasteczkiem. Spacerując jej uliczkami trudno domyślić się, że to właśnie tu znajdowała się siedziba pierwszych rumuńskich władców[1]. Tutaj znajduje się również jedna z najstarszych budowli sakralnych na terenie Rumunii, Cerkiew Książęca. W katedrze w Curtea de Argeş spoczywa też pierwszy z rumuńskich królów, Karol I.[2]

Warto zwrócić uwagę na położenie miasta. Rzut oka na mapę: Curtea de Argeş, Constanca, Banat, Serbia. Znajdujemy się zatem na przecięciu ważnych szlaków komunikacyjnych. Lokację tą doceniły już plemiona geto-dackie, które w III w. p.n.e. utworzyły tu silny związek.  Dzieje Curtea de Argeş z czasów późnego antyku i początków wieków ciemnych okrywa tajemnica.  Kolejne informacje jakie mamy mówią o nadaniu praw miejskich przez zakon joannitów w roku 1247.

Kiedy Curtea de Argeş czasy świetności miała już za sobą, doszło tam do bitwy. Cóż mogę powiedzieć. I nasi tam byli. W 1600r. wojska polskie pod wodzą Jana Zamoyskiego pokonały armię Michała Walecznego. Decydującym starciem była jednak bitwa pod Bukowem, która rozegrała się 20.X.1600r. Jakby tego było mało, Michała Walecznego pokonał później również Jan Potocki. Fakt, Michał obalił przychylnego Rzeczpospolitej hospodara Mołdawii, Jeremiego Mohyłę oraz jego brata Szymona Mochyłę, który zasiadał na tronie wołoskim. Co więcej ze Szwedami i Rosjanami Michał układał się w sprawie ewentualnego rozbioru Polski. Ba, wyrobił sobie w Stambule patent króla Rzeczypospolitej! Niemniej jednak jest to jedna z najznakomitszych postaci na kartach rumuńskiej historii. Michał Waleczny rządził krótko, ale pod swoim berłem zjednoczył trzy ważne części dzisiejszej Rumunii: Wołoszczyznę, Mołdawię i Siedmiogród. Dzięki temu stał się symbolem jedności państwa i oporu przeciw Turkom. Po jego śmierci Mołdawia i Wołoszczyzna znów znalazły się w tureckich rękach, ale nadzieja pozostała. Ilekroć dochodziło do zrywu narodowego, na sztandarach pojawiała się postać Michała Walecznego. Tak było również po wojnie rosyjsko-tureckiej, gdy zjednoczyły się Hospodarstwa Wołoskie i Mołdawskie dając w 1881r. początek królestwu Rumunii.

Co warto zwiedzić?

Najważniejszym zabytkiem jest niewątpliwie katedra monastyru Curtea de Argeş (Mănăstirea Curtea de Argeş) wzniesiona w latach 1512-1517 przez Neagoe Basaraba. Gdyby wojska Gabriela Batorego oszczędziły cerkiew, moglibyśmy tam dziś oglądać malowidła ścienne pędzla Mistrza Dobromira. Budowla cierpiała zresztą wielokrotnie z powodu trzęsień ziemi i pożarów. W XIX w. prowadzono prace renowacyjne w wyniku których stare malowidła przykryto nowymi i delikatnie rzecz ujmując nie było to korzystne rozwiązanie. Mimo to budowla robi wrażenie! Dzieje się tak ze względu na niezwykle bogatą dekorację zewnętrzną. To trzeba zobaczyć :)

Kolejnym zabytkiem, a w zasadzie zespołem zabytków jest dwór książęcy (Curtea Domnească de la Argeş). Ruiny dworu Neagoe Basaraba prawdopodobnie skrywają pod sobą pozostałości posiadłości Basaraba I. Z całego kompleksu w najlepszym stanie zachowała się Cerkiew Książęca (Biserica Domnească), która dzięki naprzemiennemu ułożeniu kamienia i cegieł ma wygląd typowy dla świątyń bizantyńskich. Przewodnicy utrzymują, że pod absydą pochowano Basaraba I. Bardziej prawdopodobne jest jednak, że spoczywa tam Radu I (hospodar wołoski w latach 1377-1383) lub jego brat Vlaicu Vodă (hospodar w latach 1364 – 1377).

Po drugiej stronie wzgórza zachowały się ruiny Cerkwi  Sân Nicoară z XIVw.

Wstępy do cerkwi kosztują niewiele, ale za fotografowanie i filmowanie trzeba zapłacić więcej.

W Curtea de Argeş działają 2 muzea: miejskie (Muzeul Oraşenesc) oraz Muzeum Etnografii i Sztuki (Muzeul de Etnografie şi Artă Plastică).

Czego jeszcze nie można przegapić czyli o urokach Rynku w Curtea de Argeş :)

Jeśli jesteście ciekawi, jak wyglądało miasto przed rządami komunistów, dobrze jest przespacerować się w okolicach Piaţa Centrală. Zabudowania tego kwartału pochodzą z przełomu XVIII i XIXw.

Na straganach na placu można kupić różne suweniry, ale również lokalne piwo i precle  (covrigi).


[1] Curtea de Argeş była siedzibą od czasów panowania Basaraba I, który to w 1352 r. został pierwszym hospodarem wołoskim, aż do czasów Mirczy Starego. Następnie Michał I przeniósł stolicę do Târgovişte. Neagoe Basarab przeniósł do Târgovişte także siedzibę metropolity. Gestu tego nie można jednak traktować jako braku szacunku dla Curtea de Argeş. Neagoe ufundował tu przecież wspaniałą cerkiew i nadał jej liczne przywileje.

[2] Karol I sprawował władzę królewską w latach 1881-1914.

Reklamy

One response to “Curtea de Argeş – dawna stolica Wołoszczyzny

  1. Pingback: Făgăraş – miasteczko u stóp Gór Fogarskich | wyprawownik·

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s