Făgăraş – miasteczko u stóp Gór Fogarskich

U stóp Gór Fogarskich leży niewielkie miasteczko Făgăraş. Początkowo mieszkali tam Rumuni. Z czasem przewagę liczebną zdobyli koloniści niemieccy i osada nabrała typowo saskiego charakteru. Făgăraş w 1393r. otrzymał prawa mieskie, a w 1660r. na pewien czas stał się nawet siedzibą władców Transylwanii. W czasie wojny miasto przechodziło kolejno w ręce Węgier, a następnie Austrii, by w 1918r. powrócić w granice Rumunii.

Zamek w Făgăraş (fot.A. Olchawska).

Główną atrakcją Făgăraş jest dobrze zachowany, średniowieczny zamek. Jego budowę rozpoczęto  w 1310r. Wcześniej w tym miejscu znajdował się drewniany kasztel[1]. Zamek wielokrotnie przebudowywano. Strzegły go cztery baszty, potężne mury i szeroka fosa. We wnętrzach panował przepych po którym do dziś nie pozostało ani śladu.  Wszelkie oznaki splendoru wywieziono w XVIII w. kiedy to warownię zamieniono na koszary. W czasach komunizmu przetrzymywano tu więźniów politycznych. Obecnie zamek jest udostępniony dla zwiedzających.

Godziny otwarcia zamku:

Wtorek- piątek 9.00-18.00

Sobota i niedziela 9.00-17.00

Planując wycieczkę do Făgăraş warto zorientować się, kiedy odbędzie się tam festiwal średniowieczny :)

Zamek w Făgăraş (fot.A. Olchawska).

Co jeszcze można zobaczyć w Făgăraş?
  • Cerkiew Św. Mikołaja – wzniesiona pod koniec  XVII w. przez Konstantyna Brincoveanu[2]. Autorem malowideł ołtarza i nawy jest Preda z  Campulung. Wnętrze cerkwi naprawdę cieszy oko.
  • Cerkiew Trójcy Świętej z końca XVIII w. Jej wnętrze nie jest tak ciekawe jak w cerkwii św. Mikołaja, ale znajdują się tu dwie ikony z 1725r.
  • Pomnik Badea Cârțan – rumuńskiego chłopa, który walczył o niepodległość Transylwanii znajdującej się wówczas pod władzą Austro – Węgier. Cârțan był postacią nietuzinkową. Dwa razy został aresztowany: pierwszy raz, gdy poszedł do cesarza Franciszka i poprosił o niepodległość Transylwanii, drugi raz, gdy zwrócił się do władz z prośbą o pozwolenie na sprzedaż rumuńskich książek.  Cârțan był miłośnikiem książek. Był również podróżnikiem. Zawędrował między innymi do Belgii, Egiptu, Francji, Hiszpanii, Jerozolimy, Niemiec i  Szwajcarii. Gdy po 45 dniach pieszego marszu przybył do Rzymu miał powiedzieć „Bine te-am găsit, maica Roma” – Miło Cię widzieć, matko Romo :) Zapragnął zobaczyć na własne oczy kolumnę Trajana. Zmęczony zasnął u jej stóp. Włosi dostrzegli podobieństwo jego stroju do wojowniczego plemienia przedstawionego na płaskorzeźbach. W gazetach napisano później, że Dak spadł z kolumny :)
  • Pomnik Doamna Stanca – żony Michała Walecznego[3].
  • Kościół ewangelicki z zabytkowymi organami.

[1] Kasztel spłonął w czasie najazdu Tatarów w 1241r.

[2]  Więcej  o Konstantynie dowiesz się z wpisu: https://wyprawownik.wordpress.com/2012/12/03/horezu-tam-gdzie-hukaja-puszczyki/

[3] Więcej informacji o Michale Walecznym znajdziesz w artykule https://wyprawownik.wordpress.com/2013/06/01/curtea-de-arges-dawna-stolica-woloszczyzny


Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s