Pierwsza piątka – czyli sprawy o których musimy pamiętać udzielając pierwszej pomocy.

Oto 5 rzecz o których zawsze musimy pamiętać udzielając pierwszej pomocy:

1. Bezpieczeństwo własne

  • rękawiczki lateksowe
  • maseczka do sztucznego oddychania
  • okulary ochronne

Rękawiczki i maseczka chronią nas przed zarażeniem chorobami przenoszonymi przez kontakt z krwią lub drogą kropelkową. Nie zajmują wiele miejsca, a w razie potrzeby zabezpieczą nas przed tak groźnymi chorobami, jak aids czy gruźlica. Nie ma sensu ryzykować własnego życia i zdrowia, zwłaszcza, że rękawiczki i maseczkę zawsze można mieć w kieszeni lub w torebce. To jak? Będziecie je nosić przy sobie? Naprawdę warto!

2. Bezpieczeństwo miejsca zdarzenia

Zabezpieczając miejsce zdarzenia dbamy o to, żeby nie było więcej poszkodowanych. Jest to tak samo ważne, jak  udzielenie pierwszej pomocy! Dlatego, gdy uznamy, że na miejscu zdarzenia jest niebezpiecznie (np. znajdują się tam agresywne osoby, zwierzęta, które mogą wyrządzić nam krzywdę, warunki atmosferyczne nie pozwalają prowadzić akcji ratunkowej ect.) nie podejmujemy działań, a jedynie wzywamy odpowiednie służby ratownicze.

Jeśli uznaliśmy, że jest bezpiecznie zaczynamy udzielanie pomocy, ale cały czas zwracamy uwagę, czy nie pojawiło się jakieś nowe niebezpieczeństwo. Bezpieczeństwo miejsca zdarzenia może zmieniać się w czasie i niestety często się tak dzieje. Musimy zachować czujność.

3. Liczba poszkodowanych

Sprawdzenie liczby poszkodowanych pozwoli nam na:

  • rozpoczęcie akcji ratunkowej od pomocy najbardziej potrzebującym
  • wezwanie odpowiedniej ilości służb medycznych.

4. Dodatkowy sprzęt i środki

Są sytuacje w których nie mamy pod ręką apteczki lub  nawet dobrze wyposażona apteczka nie będzie wystarczająca. Świadomość tego, co jest potrzebne do udzielania pomocy pozwoli nam na wezwanie odpowiednich służb, np. straży pożarnej lub choćby poproszenie kogoś o przyniesienie niezbędnych środków.

5. Mechanizm urazu

Mając świadomość, co przytrafiło się poszkodowanemu, mamy szanse domyślić się, jakich urazów doznał, np. ratując topielca zakładamy, że może mieć uszkodzony szyjny odcinek kręgosłupa. Pomagając, trzeba myśleć :-)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s