Skawce

Pomysł na pojeżdżawkę był Agaty. Skawce? Ale gdzie to? Co tam jest? W sumie to niewiele. Wkrótce nie będzie nic. I ta świadomość przytłacza. Oto stąpasz po ziemi, która za chwilę  stanie się dnem. Trochę jakby oczekiwanie na potop.

Skawce (fot. A. Olchawska).

Skawce były niewielką wsią położoną nad Skawą między Beskidem Małym a Makowskim. Istniały od około 1300r. Po ponad 700 latach są ruiną.

Skawce (fot. A. Olchawska).

Wszystko za sprawą jednego z najdłużej trwających projektów hydrotechnicznych w Polsce. O zbiorniku w Świnnej Porębie mówiło się już w latach 50-tych. Budowę zaczęto w 1986r. Z powodu braku środków prace zostały wstrzymane aż do 2010r.  Ludność przesiedlono na inne tereny, ziemię sprzedano. Na rok 2014 jest planowane zalanie wsi.

Skawce (fot.A.Olchawska).

Z jednej strony zbiornik ma stanowić zabezpieczenie na wypadek powodzi lub suszy.  Zabezpieczenie nie byle jakie. Jego  całkowita pojemność ma sięgać 160 milionów m3 wody. To wystarczy by obniżyć poziom na Wiśle w Krakowie o pół metra. W sytuacji krytycznej to bardzo dużo. Co więcej zbiornik pozwoli również na  produkcję energii elektrycznej i może stać się atrakcją turystyczną regionu.

Skawce (fot.A.Olchawska).

Z drugiej strony stoją zrozpaczeni mieszkańcy, którzy musieli opuścić ziemię, należącą do nich od pokoleń. Zlikwidowano też miejsca pracy; zamknięto betoniarnię, zakład przemysłu owocowo-warzywnego i filię zakładów przemysłu bawełnianego. Nie ma tam już szkoły, ani poczty, ani nawet sklepu spożywczego. Zdewastowano malowniczą wieś do której niegdyś chętnie przyjeżdżali wczasowicze.

Skawce (fot.A.Olchawska).

Dawniej  często kursowały tędy pociągi na trasie Skawina – Sucha Beskidzka – Wadowice. Jeszcze dawniej linia łączyła Zakopane z wieloma miejscami w Polsce. Nigdy nie była zelektryfikowana. Dziś po stacji zostały opuszczone perony i pamięć o parowozach. Zabudowania dworca zburzono w 2012r.

Skawce (fot.A.Olchawska).

Tematem opuszczonej wsi zajął się Tomasz Wiech, zdolny krakowski fotograf (zdobywca 3 miejsca za pojedyncze zdjęcie w kategorii życie codzienne na World Press Foto w 2009r.) Jego reportaż możecie obejrzeć na http://vimeo.com/39571905

Skawce (fot.A.Olchawska).

Teraz w Skawcach jest przeraźliwie cicho. Ludzi nie ma. Ot, kilka osób łowi ryby.  Błoto, piach, kamienie, woda. Ciszę przerywa ryk silników naszych motocykli. Dla miłośników endurzenia takie pustkowie jest wymarzonym miejscem do sprawdzania swoich umiejętności. Odrobina życia, którą na moment wprowadzamy do tego martwego miejsca.

Skawce (fot. A. Olchawska).

Reklamy

One response to “Skawce

  1. Nigdy nie była zelektryfikowana tylko linia Skawce-Wadowice-Trzebinia….Zresztą zdjęcie stacji pokazuje linie elektryczne:-)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s