Sibiu

800px-Panoramic-Sibiu. Zdjęcie pochodzi ze strony: http://www.flickr.com/photos/camilg/171375722/ fot. fot. Camil Ghircoias CamilG.

Panorama Sibiu. Zdjęcie pochodzi ze strony: http://www.flickr.com/photos/camilg/171375722/ fot. fot. Camil Ghircoias CamilG.

Sibiu ma 4 podstawowe zalety:

  1. genialnie zachowaną średniowieczną starówkę,
  2. naprawdę fajny skansen,
  3.  jest jednym z siedmiu miast Siedmiogrodu
  4. i stanowi nienajgorszą bazą wypadową w Góry Fogarskie.

Zacznijmy od spaceru po średniowiecznym Sybinie. Jest naprawdę urokliwy. Mieszkańcy dbają nie tylko o estetykę swojego miasta, ale także wyraźnie nawiązują do jego historii.

Sibiu (fot. A. Olchawska).

Co warto zobaczyć?

  • Pozostałości murów miejskich z kilkoma wieżami i bastionem Hallera.
  • Piaţa Mare czyli miejski rynek otoczony interesującą zabudową  Na Piata Mare 3 znajduje się kościół farny pod wezwaniem Trójcy Świętej (XVIIIw.) Pod dziesiątką jest Casa Haller – najstarsza kamienica w mieście (1470r). Bez trudu rozpoznamy też wieżę ratuszową.
  • Pod wieżą ratuszową znajduje się przejście prowadzące na Piaţa Mică.  Niewielki, lecz malowniczy plac otoczony średniowiecznymi kamienicami. W jednej z nich (nr.26) znajdowała się najstarsza w Rumunii apteka (1569r.) Obecnie należy ona do Muzeum Farmacji (Muzeul de Istorie a Farmaciei). Można tam zajrzeć do 2 laboratoriów oraz obejrzeć niektóre spośród 6 tysięcy  zabytkowych instrumentów medycznych.
  • Jeśli cenicie prawdomówność śmiało możecie przespacerować się  Mostem Łgarzy (Podul Minciunilor).  Legenda głosi, że most runie wtedy, gdy będzie po nim kroczył kłamca. Nie przeszkadzało to jednak Nicolae Ceauşescu wygłaszać stąd przemówień ;)Sibiu - Most Kłamców (fot. A. Olchawska).
  • Stojąc na Piata Huet znajdujemy się na miejscu zbrodni. W 1510r. przed tą perełką, jaką niewątpliwie jest kościół ewangelicki, Biserica Parohiăla Evanghelică, zamordowano Michała Złego (Mihnea cel Rău), syna sławnego Wlada Palownika. Sam Michał spoczywa właśnie w tej pobliskiej świątyni. Kościół wzniesiony w miejscu romańskiej bazyliki przez pierwsze dwa wieki służył katolikom (wznoszono go w latach 1320-1520).

Zwiedzając go warto zatrzymać się przed freskiem na północnej ścianie chóru, przedstawiającym scenę ukrzyżowania. Namalował go w 1445r. Johannes von Rosenau. Ciekawe są też drzwi do zakrystii (1471r.) oraz brązowa chrzcielnica (1438r.)Sibiu - Biserica Parohiăla Evanghelică (fot. A. Olchawska).

Nawet jeśli powyższe zdjęcie nie zachęca, warto wejść do środka. Tak jest zresztą dosyć często w Rumunii. Mimo niezbyt ciekawej, prostej fasady,wnętrza budynków skrywają niesamowite piękno.

 

  • Największy rumuński skansen Muzeul Civilizaţiei Populare Traditionale ASTRA to miejsce w którym na imponującym obszarze 96 hektarów zgromadzono kilkaset zabudowań i urządzeń. Przy planowaniu zadbano o to, by oddać prawdziwy charakter wsi, zwrócono uwagę na funkcje poszczególnych obiektów i wpisano je w odpowiedni krajobraz. Sibiu - Muzeul Civilizaţiei Populare Traditionale ASTRA (fot. A. Olchawska).

Na zwiedzanie trzeba przeznaczyć co najmniej 3 godziny (Przygotowano ok 10 km ścieżek!). Spacerując wśród lasu i drewnianych chat można odpocząć.

Sibiu - Muzeul Civilizaţiei Populare Traditionale ASTRA (fot. A. Olchawska).

Co bystrzejsze oko zwróci uwagę na szczegóły. Wykonanie niektórych przedmiotów świadczy o niezwykłym sprycie i pomysłowości ich właścicieli. ASTRA jest z pewnością najfajniejszym skansenem w jakim kiedykolwiek byłam :)

Sibiu - Muzeul Civilizaţiei Populare Traditionale ASTRA (fot. A. Olchawska).Zwiedzanie jest możliwe od wtorku do niedzieli:

-od maja do października w godzinach: 10-18

– od listopada do kwietnia w godzinach: 9-17

Sibiu - Muzeul Civilizaţiei Populare Traditionale ASTRA (fot. A. Olchawska).

Bilety kosztują:

– 15 lei dla dorosłych, 7,50 dla dzieci i 3,50 dla studentów!

– opłata za fotografowanie jeśli wchodzi się w grupie zorganizowanej 50 lei, filmowanie 100lei.

Pani w kasie nie mówi po angielsku :)

Sibiu - Muzeul Civilizaţiei Populare Traditionale ASTRA (fot. A. Olchawska).

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s