Luboń Wielki

Luboń Wielki (1022 m n.p.m.)  – najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego

Etap 1: Rabka Zaryte – Luboń Wielki

kolor szlaku: żółty

czas przejścia: ok 2h

Z tego etapu nie mam zdjęć bo szliśmy nocą. Tak wypadło… Szkoda bo za dnia faktycznie trakt jest bardzo ciekawy. Ba! To taka perełka z posmakiem skalnej wędrówki choć stąpamy po terenie zalesionym na wysokości 1000m. Chcecie się przekonać dlaczego? Ruszajmy!

Startujemy w Rabce Zarytem. Idziemy szlakiem żółtym. Jest on najstarszym szlakiem w Beskidzie Wyspowym.  Został wytyczony już w 1929r. Jest nazywany Percią Borkowskiego na cześć budowniczego i wieloletniego gospodarza schroniska na szczycie.

Najpierw idziemy polną drogą. Później wchodzimy w las. Znakowanie szlaków w zasadzie uniemożliwia zgubienie się. I tak radośnie pniemy się dość ostro w górę. Po ponad godzinie wchodzimy na teren rezerwatu. Naszym oczom ukazuje się gołoborze. I to nie byle jakie :) Największe w Beskidzie Wyspowym. Ha! To jest niezłe zaskoczenie. Niby takie poczciwe Beskidy, a tu nagle morze skał i całkiem strome urwisko. Skąd ono się tu wzięło?

Powstało prawdopodobnie w plejstocenie, kiedy to zmiany temperatury powodowały rozmrażanie i zamarzanie wody, która wpływała na rozpad skał.

Nature reserve Luboń Wielki (Beskid Wyspowy), fot. Jerzy Opioła.

Rezerwat – Luboń Wielki (Beskid Wyspowy), fot. Jerzy Opioła (źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Lubo%C5%84_Wielki_a5.jpg).

Idąc gołoborzem trzeba uważać, zwłaszcza, gdy jest mokro. Wiadomo. Warto jednak zajrzeć tu i ówdzie. W samych Dziurawych Turniach doliczono się  13 jaskiń i szczelin.

Luboń Wielki - plan

Plan jaskini w Luboniu Wielkim I wg. Kowalskiego; źródło: http://adamv0.republika.pl/www/jk.bw.01.02.html

Plan jaskini w Luboniu Wielkim III wg. Mleczka; źródło: http://adamv0.republika.pl/www/jk.bw.01.04.html

Plan jaskini w Luboniu Wielkim III wg. Mleczka; źródło: http://adamv0.republika.pl/www/jk.bw.01.04.html

Plan jaskini w Luboniu Wielkim IV wg. Mleczka; źródło: http://adamv0.republika.pl/www/jk.bw.01.05.html

Plan jaskini w Luboniu Wielkim IV wg. Mleczka; źródło: http://adamv0.republika.pl/www/jk.bw.01.05.html

Plan jaskini w Luboniu Wielkim V wg. Mleczka; źródło: http://adamv0.republika.pl/www/jk.bw.01.06.html

Plan jaskini w Luboniu Wielkim V wg. Mleczka; źródło: http://adamv0.republika.pl/www/jk.bw.01.06.html

Plan jaskini w Luboniu Wielkim VI wg. Bubuli; źródło: http://adamv0.republika.pl/www/jk.bw.01.06.html

Plan jaskini w Luboniu Wielkim VI wg. Bubuli; źródło: http://adamv0.republika.pl/www/jk.bw.01.06.html

(Na stronie http://adamv0.republika.pl/www/jspisjaskbw.html po kliknięciu w odnośnik znajdziecie nie tylko plany, ale też opisy poszczególnych jaskiń. Polecam!)

Na szczycie Lubonia znajdują się 2 charakterystyczne elementy: wieża radiowo telewizyjna wysoka na 51m  i schronisko, które wyglądem przypomina  chatkę baby Jagi. Wzniesiono je w 1931r. Pierwszym gospodarzem był wspomniany już Stanisław Dunin Borkowski.

W czasie wojny w budynku nieraz stacjonowali partyzanci. We wrześniu 1944r. gdy na Luboń Wielki  przybyli  Niemcy z rozkazem spalenia schroniska, Karolina Kaleciakowa mężnie stanęła, z niemowlęciem na ręce, przed dowódcą oddziału. przekupiła hitlerowców… butelką wódki, perswadując, że to dom jej rodziny. Niemcy odstąpili, ale później usiłowali zniszczyć schronisko wystrzeliwując pocisk od strony Zarytego. (Trybowska E., Jubileusz na wysokości 1022 m npm., „Wiadomości Rabczańskie”, nr 18, sierpień 1991, s. 5.).

Schronisko oferuje w sumie 25 miejsc noclegowych. Szczególnie fajnie jest w sali wieloosobowej, gdzie okna wychodzą na wszystkie 4 strony świata :) Cóż, tego ranka nie było widać zbyt wiele…

Za nocleg trzeba zapłacić 30zł + 10zł za pościel (opłata jednorazowa).  Jest jednak sporo zniżek:

– członkowie PTTK, honorowi dawcy krwi, harcerze itd. płacą 25zł
– są zniżki dla stałych bywalców: drugi nocleg na Luboniu tańszy o 20%, trzeci o 30%, czwarty o 40%, piąty – bezpłatny!
– bezpłatny nocleg przysługuje osobie, która przyprowadzi do schroniska na Luboniu Wielkim przynajmniej dziewięciu znajomych, na minimum jedną noc lub pierwszemu gitarzyście, który zarezerwuje telefonicznie (18 2676435) nocleg z soboty na niedzielę i zagra w schronisku w sobotni wieczór.

W bacówce przy schronisku, w jednym z pomieszczeń członkowie Klubu „Ryjek” zorganizowali „pokój krótkofalarski”. Aktualnie jest tam dostęp do zainstalowanych anten na pasma KF i UKF oraz zasilanie 13,8 V i 220V. Na ścianach powieszone są różne mapy okolicznych gór oraz istotne informacje radiowe, takie jak: listy przemienników, kod Q, slang amatorski itp. (więcej szczegółów znajdziecie na http://www.lubon.pttk.pl/).

 

Etap II Luboń Wielki – Rabka Zaryte

kolor szlaku: niebieski

czas przejścia: 1h 20′

Schodzimy szlakiem niebieskim, ale w pierwszej części prowadzi on równo ze szlakiem zielonym. Ta część trasy wiedzie po terenie prawie płaskim. Gdy szlaki się rozdzielają zaczyna się prawdziwe schodzenie. Cały czas droga wiedzie w dół, wśród lasu. Nie ma ani jednego punktu widokowego. Wreszcie, gdy po lewej stronie wzdłuż traktu spostrzeżemy Potok Rolski zbliżamy się do miejsca w którym po prawej stronie będziemy mieć łąkę. W końcu coś widać :)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s