Lwówek Śląski

Lwówek Śląski jest  urokliwym miasteczkiem na Dolnym Śląsku. Spacerując jego uliczkami  co rusz natknąć się można na pozostałości po dawnej zabudowie wkomponowane między współczesne domy i zakłady pracy.

Już we wczesnym średniowieczu Lwówek stanowił centrum gospodarcze. Rozwój następował szybko. W 1209r. Lwówek otrzymał prawo mili i prawo warzenia piwa, a 8 lat później prawa miejskie. To tu w 1243r. odbył się pierwszy turniej rycerski na Śląsku i tu właśnie znajdowała się stolica suwerennego księstwa.

Po wyczerpaniu złóż złota w Płakowicach rozwijały się inne formy rzemiosła, głównie sukiennictwo i tkactwo. W XVII w. istniało tu aż 450 warsztatów sukienniczych.

Kres świetności Lwówka przyniosła wojna trzydziestoletnia.Lwówek Śląski - wieża i mury miejskie (fot. A. Olchawska).Co warto zobaczyć w Lwówku?

mury miejskie z dwiema wieżami Lubańską i Bolesławiecką,

– wieża kościoła ewangelickiego z połowy XVIIIw.

ratusz z 1522r.,

browar,

Szwajcaria Lwówecka – ścieżka turystyczna prowadząca wśród skał piaskowca o wysokości dochodzącej do 50m (przy drodze wylotowej do Jeleniej Góry).

kościół parafialny pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny budowany od 1238r. Z późnoromańskiej bryły pozostał dwuwieżowy masyw z interesującym wczesnogotyckim portalem (1260r.). Późnogotycki korpus kościoła pochodzi z XV/XVI w.

Wnętrze jest neogotyckie. Warto jednak zwrócić uwagę na tryptyk z 1520r., chrzcielnicę z 1560r. oraz obraz Wniebowzięcia pędzla Eybelwiesera z 1711r.

Obok kościoła znajduje się gotycka kaplica pod wezwaniem Krzyża Świętego. Wzniesiono ją pod koniec XVw. Wnętrze przykrywa sklepienie sieciowe.

Lwówek Śląski - kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP (fot. A. Olchawska). (fot. A. Olchawska).

Zatrzymajmy się dłużej przy browarze. Jest to najstarszy browar w Polsce! Nawet osoby, które na co dzień nie raczą się złocistym trunkiem, powinny spróbować. Data 1209 umieszczona na kapslu działa na wyobraźnię ;)

Odkąd Henryk Brodaty (który był namiętnym piwoszem) nadał Lwówkowi prawo warzenia piwa, jego mieszkańcy cały czas z niego korzystają :)  Oczywiście w średniowieczu piwo warzono nieco inaczej. Miało ono niewiele alkoholu (1-4%). Był to jednak podstawowy napój gdyż woda była mocno zanieczyszczona.Najbardziej znanym i największym producentem piwa przez kilkaset lat była jednak położona około 80 km od Lwówka Świdnica. Jej wyroby transportowano na ogromne odległości. W Polsce piwo to można było nabyć w krakowskim Ratuszu i w Toruniu, ale istnieją dowody, że browary rozprowadzano po niemal całej Europie. I to w czasach kiedy trzeba było korzystać z transportu konnego!W XVIw w pożodze zniszczona została część Lwówka Ślaskiego, m. in. zamek , ale również browar. Miasto wzniosło nowy, który gwarantował mieszkańcom, że po przyniesieniu własnych składników, będą mogli nawarzyć sobie piwa.Obecnie istniejący w Lwówku browar przemysłowy pochodzi z połowy XIX w. i został założony przez Juliusza Hohberga.W browarze znajduje się muzeum (gromadzące blisko 400 eksponatów), w którym można zapoznać się z całym procesem produkcji piwa. Niestety muzeum można zwiedzać wyłącznie w grupach (minimum 10-osobowych).

Browar Lwówek Śląski (fot. A. Olchawska).

Browar mieści się przy ul. Traugutta 7. Niestety nie ma tam sklepu. Alby zaopatrzyć się w lwóweckie piwo trzeba udać się do jednego ze sklepów sieci Sam (mieszczą się przy ul. Orzeszkowej i Sienkiewicza).

W ramach ciekawostki nadmienię, że nie samym piwem Lwówek stoi. To tutaj urodził się Johann Siegert, który jest twórcą jednego z najbardziej znanych bitterów na świecie, Angostury. Sama historia jest dość ciekawa bo ów  lekarz pracujący dla pruskiej armii rzucił wszystko, by ruszyć ku przygodzie. Tak dotarł do Wenezueli, gdzie ponownie najął się jako wojskowy medyk. Walczący w tropikalnym klimacie nieraz zmagali się z rozmaitymi dolegliwościami  również żołądkowymi. Aby im zaradzić Siegert opracował recepturę Angostury, która do dziś produkowana jest na wyspie Trynidad według klasycznej i oczywiście zastrzeżonej receptury.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s