Zamek Grodno

W miejscowości Zagórze Śląskie na szczycie góry Choina w pasmie Gór Wałbrzyskich nad Bystrzycą w średniowieczu stanęła warownia.

Zamek Grodno  (fot. A. Olchawska).

  • Prawdopodobnie wzniesiono ją za panowania Bolka I, ale obecnie najstarszą zachowaną część zamku stanowią mury z czasów Bernarda i Bolka II.
  • Po śmierci księżnej Agnieszki, zamek przypadł Czechom.
  • Od czasów wojen husyckich warownia często zmieniała właścicieli (nieraz znajdując się w rękach rozbójników).
  • W XVI w. Maciej von Logau przebudował zamek. Wzniesiono wówczas zewnętrzną bramę i piętro mieszkalne. Zamek wysoki otoczono dodatkowym pierścieniem murów.
  • W XIX w. przeprowadzono prace konserwatorskie, które już w XX w. pozwoliły profesorowi Buishing‚owi, na otwarcie na zamku gospody, muzeum i teatru letniego. Ówczesny właściciel zamku, chcąc przyciągnąć zwiedzających wymyślił legendę o królewnie Małgorzacie. Otóż  przybył do Grodna pewien młody chłopak, który starał się o jej rękę. Mimo, że wykazał się szlachetnym charakterem i odwagą, król podał mu czarną polewkę. Inaczej wyglądała sytuacja, gdy ożenkiem z Małgorzatą zainteresował się pewien podstarzały rycerz, właściciel sąsiedniego zamku. Królewna nie chcąc pogodzić się z wolą ojca postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce. Udała się z narzeczonym na Kruczą Skałę. Tam potknęła się i niby przypadkiem zrzuciła rycerza w przepaść.  Nie była jednak świadoma, że król widział całe zajście z zamkowej wieży. Za swoją zbrodnię została zamknięta w lochu głodowym. Czas mijał, a królewna wciąż pozostawała przy życiu. Król postanowił rozwikłać tę zagadkę. Wytłumaczenie okazało się dość oczywiste. Niedoszły narzeczony przynosił swojej ukochanej pożywienie. Rozwścieczony król ukarał go ścięciem głowy.

Trzeba przyznać, że Bushing bardzo się starał, żeby uwiarygodnić swoją legendę. Do dziś nie wiadomo jak wszedł w posiadanie szkieletu pewnego listonosza, który to umieścił w lochu głodowym. Uzupełnił go nawet kośćmi z wykopalisk. Nie zmienia to jednak faktu, że męskie kości miednicy raczej średnio pasują do królewny Małgorzaty ;)

Z zamkiem wiąże się jeszcze jedna fikcyjna historia miłosna. Mianowicie w 1937r. na jego terenie nakręcono film „Zima w lesie”. Co ciekawe, jeśli ktoś się postara, będzie mógł obejrzeć ten obraz. Nie chodzi tu nawet o poznanie fabuły. Kinematografia pozwala utrwalić mnóstwo szczegółów. To właśnie one są najciekawszą częścią Zimy. Ekranizacja pozwala nam przenieść się w czasie i zobaczyć niezwykle interesujący wystrój zamku i plenery jego okolic z czasów przedwojennych. Dla ciekawostki wspomnę tylko, że para grająca główne role w tym melodramacie faktycznie zakochała się w sobie i wzięła ślub po zakończeniu zdjęć.

 

Zamek Grodno  (fot. A. Olchawska).

 

Tajemnice zamku Grodno

Zamki mają to do siebie, że działają na wyobraźnię: nieodkryte lochy, tajne przejścia, ukryte skarby. Historia Dolnego Ślaska zwielokrotniła jeszcze liczbę sekretów i domysłów. Zewsząd otaczają nas sztolnie, tajemnicze obiekty i leśne ostępy. Co kryją?

– Gro ludzi zastanawia się nad istnieniem podziemi.  Na ich temat krążą nie tylko legendy, ale też  relacje osób, które znalazły się tutaj w czasie II Wojny Światowej.

– Niedawno kierownictwo zamku przeprowadziło prace konserwatorskie, by udostępnić zwiedzającym krypty znajdujące się pod zamkiem. Ślady jakie pozostawili tam żołnierze Armii Czerwonej wskazują, że podejmowali oni próby przebicia się przez ściany tych pomieszczeń.

– Wiadomo dziś, że w 1946r. żołnierze radzieccy odnaleźli na zamku w Grodnie kolekcję dzieł sztuki i książek. Wśród nich znajdowały się między innymi  prace Matejki, Gierymskiego, Brandta, Gersona itd. Zapakowali je do 213 skrzyń i na 6 ciężarówkach wywieźli do Leningradu. Część kolekcji Polska odzyskała w latach 50-tych.

– Istnieje również dokument, który dowodzi, że w Grodnie przechowywano prywatny depozyt pewnego oficera mieszkającego we Wrocławiu.

– W listach niemieckiego sapera, który przedstawił się jako Leonard von Schreck, znaleźć można informację o 2 skrzyniach ukrytych w podziemiach zamku. Von Schreck przekazał plan ukrycia i zaminowania owych kufrów. Wszystko wskazywało na to, że skrytka znajduje się pod dziedzińcem. Mając tak szczegółowe informacje wypadałoby przeprowadzić stosowne badania. Tak też się stało. W pracach na dziedzińcu wykorzystano georadar. Co ciekawe w okolicach studni, w miejscu, zaznaczonym na planie urządzenie wykazało pewną anomalię. Eksploratorzy doszli do wniosku, że na głębokości 3 m znajduje się zawał. Niestety na tym etapie prace się zakończyły. Odwiertów potrzebnych do wyjaśnienia tajemnicy nigdy nie przeprowadzono.  Jak się później okazało von Schreck nigdy nie istniał. Autorem listów był człowiek ze środowiska współcześnie zajmującego się historią Dolnego Śląska.

– Przy okazji prowadzenia wspomnianych wyżej badań odnaleziono, niestety pustą już, skrytkę za cegłą w kominku jednej z zamkowych sal.

– Mimo, że skarbów nie odnaleziono, warto wiedzieć, że Zagórze znalazło się na 42 pozycji na liście Günthera Grundmann’a wśród 80 miejscowości w których znajdować się miały składnice dzieł sztuki i dokumentów w czasie II Wojny Światowej.

Zamek Grodno  (fot. A. Olchawska).

Zwiedzanie zamku:

Lokalizacja: 50°45’05.9″N 16°24’31.0″E

Godziny otwarcia:

  • od maja do września: od poniedziałku do piątku od 9:00 do 18:00, w weekendy od 9:00 do 19:00,
  • od października do kwietnia: od poniedziałku do piątku od 9:00 do 17:00, w weekendy od 9:00 do 18:00

(ostatnie wejście na godzinę przed zamknięciem).

Ceny biletów: 7/10zł.

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s