Chełmsko Śląskie

To był dzień pełen wrażeń. Mimo to popołudniu zaczęłam nudzić Kubie:

– A może byśmy tak jeszcze  dziś pojechali do Chełmska?

– Daleko?

– Nie no, skąd :)

– A co tam jest ciekawego?

– Drewniane domki.

– Co?

– No takie chatki klimatyczne.

– Coś jeszcze?

– Raczej niewiele.

Chełmsko Ślaskie (niegdyś Schoemberg)  jest przez turystów odwiedzane sporadycznie i dość przypadkowo. Rozmawialiśmy z jednym z jego mieszkańców. Nie krył zdziwienia: Ale jak to? Tu chcieliście trafić? Nie przejazdem? Jakim cudem?

Odkrywanie pełnych melancholii zakamarków  ma jednak niesamowity urok. Tutaj zdecydowanie można odpocząć od tłumu, zgiełku i zabiegania. Czas płynie powoli. Spacerujemy po centrum. Nad rynkiem góruje bryła barokowego kościoła z XVII w.  Dookoła kolorowe kamienice. Choć podrapane, wciąż pamiętają czasy dawnej świetności. Gryzą się mocno ze statusem wsi.

Chełmsko Ślaskie - kamienice przy rynku (fot. A. Olchawska).

Nieopodal przechadza się grupka miejscowych, sączących napoje z odpowiednią zawartością procentów. Mało jest młodych, ciężko o pracę. Zewsząd wyziera bieda. Zabudowa przypomina, że nie zawsze tak było.

Istnieją dowody, że Chełmsko w XIII w. było ośrodkiem administracyjnym Księstwa Świdnickiego. W XIV w. zostało zakupione przez Mikołaja II, opata  cystersów. W rękach zakonników pozostało aż do początków wieku XIX.

Miasteczku nie  wiodło się dobrze. Zostało zniszczone w czasie wojen husyckich, cierpiało w wyniku walk między protestantami i katolikami, kilkakrotnie strawił je pożar. W 1620 r. utraciło prawa miejskie (Chełmsko zostało w ten sposób ukarane za to, że chłopi zamordowali opata).

Ożywienie gospodarcze przyniósł wiek XVII. Wtedy to we wsi zaczęło rozwijać się tkactwo. Rzemieślnicy byli naprawdę dobrzy w swoim fachu! Ich wyroby sprzedawano w całej Europie, a podobno część eksportowano też do Ameryki. W tym czasie wzniesiono kamienice na rynku i wspomniane już drewniane domy tkaczy zwane „Dwunastoma Apostołami”.

Chełmsko Ślaskie - Dwunastu Apostołów (fot. A. Olchawska).

Niestety dobrobyt nie trwał długo. Powstające na świecie mechaniczne zakłady tkackie zaczęły stanowić konkurencję z którą metodami tradycyjnymi nie dało się wygrać. Mieszkańcy wsi zaczęli przymierać głodem. Wielu wyjechało.  Kryzysowa sytuacja doprowadziła do wybuchu zamieszek. Władze chciały rozwiązać problem zatrudniając mieszkańców przy budowie dróg. Sytuacja poprawiła się nieco, gdy zaczęły powstawać zmechanizowane tkalnie i swą działalność rozpoczęła szkoła tkacka. Powstała też linia kolejowa z Kamiennej Góry, co sprzyjało rozwojowi turystyki. Mieszkańcy otwierali hoteliki i gospody, a malownicza wieś ściągała coraz więcej turystów. Sielanka znowu została drastycznie przerwana. Wybuchła wojna. W Chełmsku utworzono filię obozu Gross-Rozen.

Zmierzamy do celu naszej wycieczki: pięknie zachowanych Dwunastu Apostołów. Zaczynamy liczyć. Chatek jest 11. Cóż, Judasz spłonął. Pozostałe domki wciąż tętnią życiem. Każdy malutki,  trzystuletni. Można je wynająć od gminy za stosunkowo niewielkie pieniądze. Do jednego z nich wabi nas zapach korzennych przypraw i świeżo pieczonego piernika. Tak znajdujemy się z Lnianej Chacie. Pałaszujemy pyszne ciacho z bitą śmietaną, które swym wyglądem nawiązuje do wizerunku domku.

Chełmsko Ślaskie - Dwunastu Apostołów (fot. A. Olchawska).

Gospodarz okazuje się być nie tylko bardzo sympatyczny, to prawdziwy facet z pasją! Wierszem opowiada o historii Chełmska. Z niesamowitą estymą wręcza nam opasły album ze starymi zdjęciami i pocztówkami przedstawiającymi miasteczko, jego największe atrakcje i mieszkańców. Jesteśmy zachwyceni! Pan Adam pokazuje nam nie tylko kawiarnię i sklepik z wyrobami z lnu. Prowadzi nas też do piwnicy i ogrodu, w którym znajduje się źródełko. Wszystko to z humorem, serdecznością i całym mnóstwem ciekawostek. To chyba najlepsza reklama okolicy, jaką można sobie wyobrazić :) Tymczasem pan  Adam mówi: Jakby o nas nie zapomnieli, to mógłby być drugi Kazimierz! Jakby…

 

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s