Projekt Arado – zaginione laboratorium Hitlera

Jest rok 1944. Jesteśmy w Kamiennej Górze (a w zasadzie w Landeshut). We wnętrzu  Góry Parkowej działa hitlerowskie laboratorium.Prowadzi nas agent polskiego wywiadu. Musimy niepostrzeżenie wykraść jak najwięcej informacji na temat tego, nad czym Niemcy pracują.

Nareszcie ktoś pomyślał! Projekt Arado nie jest kolejnym nudnym muzeum. Obiekt jest nowoczesny, a zwiedzanie interaktywne. Pracownicy wcielają się w różne postaci z czasów wojny. Turyści mają do wykonania konkretne zadania. Eksponaty są ciekawe. Serio! Można zobaczyć fragmenty pocisków V1 i V2 oraz Enigmy. Zapamiętanie faktów staje się dużo łatwiejsze.

Projekt Ardo (fot. A. Olchawska).

Gdzie znajduje się ta podziemna trasa turystyczna?

Adres: ul. Lubawska 1a,  58-400 Kamienna Góra

Pozycja: 50.779828,16.029511

Godziny otwarcia:

  • od poniedziałku do piątku 10:00-16:00
  • w soboty i niedziele 10:00-17:00

Ceny biletów: 10/15zł

Czas zwiedzania: około 1 godziny

Uwagi: W podziemiach panuje stała temperatura 7 stopni Celsjusza i duża wilgotność. Warto zaopatrzyć się w ciepłą odzież.

Projekt Ardo (fot. A. Olchawska).

Oczywiście trasa udostępniona turystom to zaledwie niewielka cześć podziemi. Jak bardzo są rozległe? Cóż, tego możemy się jedynie domyślać. Niemcy nie musieli samodzielnie drążyć wszystkich korytarzy. W okolicy Kamiennej Góry znajdowało się przecież mnóstwo nieczynnych kopalni. Wystarczyło dostosować je do swoich potrzeb. Zresztą przypuszcza się, że żaden z obiektów, które hitlerowcy wykorzystywali, nie został ukończony. Niemcy liczyli, że nawet gdy przegrają wojnę, Kamienna Góra znajdzie się w granicach ich terytorium. Podziemny kompleks miał pozwolić na wznowienie produkcji broni w tajemnicy przed światem.

Prace w Kamiennej Górze trwały od roku 1940. Początkowo zatrudniano tam okolicznych mieszkańców. Z czasem zastąpili ich więźniowie obozów koncentracyjnych i przymusowi pracownicy. Nie trzeba było im płacić, zapewniać godziwych warunków i co najważniejsze, żyli zbyt krótko, by wyjawić komukolwiek sekrety produkcji.

Nad czym pracowano w Kamiennej Górze?

Zakłady Werk I, II i III zajmowały się produkcją łożysk kulkowych.

W biurach projektowych inżynierowie pod kierunkiem asa niemieckiego lotnictwa dr Waltera Blume opracowywali plany samolotu rozpoznawczo bojowego Ar 234 Blitz. Przypuszczalnie pracowali też nad ultranowoczesnym odrzutowym bombowcem Arado E 555.

Walter Blume

Walter Blume, Bundesarchiv Bild 146-2005-0005, fotograf nieznany – Ta grafika została udostępniona w ramach współpracy między Bundesarchiv i Wikimedia Deutschland (źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Walter_Blume_%28pilot%29#mediaviewer/Plik:Bundesarchiv_Bild_146-2005-0005,_Walter_Blume.jpg)

Arado E 555 miało być szybkim, lekkim bombowcem o dalekim zasięgu (tak dalekim, by można było niszczyć cele zlokalizowane w Stanach Zjednoczonych). Zmiana sytuacji na froncie zmusiła Niemców do zakończenia prac projektowych i zniszczenia dokumentacji. Samolot prawdopodobnie nigdy nie powstał.

Tymczasem Ar 234 Blitz był jednym z najbardziej nowatorskich samolotów II Wojny Światowej. Jako pierwszy bombowiec wyposażony był w napęd odrzutowy. Osiągał prędkość 820km/h, miał niewielki promień skrętu i łatwo dawał się pilotować. Nazwę Blitz nadano mu po pokazach w Rechlinie w 1944 r. , kiedy to Hitler porównał maszynę do błyskawicy.

 

Arado_Ar_232B-0_RAE

Arado Ar 232B-0 RAE Photographer Unknown – British Air Ministry file „AIR 40/120”, scanned from Staerk, Christopher; Sinnott, Paul: Luftwaffe. The Allied Inteligence Files. Potomac Books, Washington D.C., 2002. p. 186. ISBN 1574885375

Co jeszcze warto zobaczyć w Kamiennej Górze?

  • kościół Piotra i Pawła (XVIw.)
  • ratusz
  • barokowe kamieniczki w centrum
  • ruiny zamku Grodztwo
  • wystawę militariów na Górze Parkowej (wystarczy wyjść schodkami prowadzącymi od wyjścia z podziemnej trasy turystycznej)

Wystawa militariów na Górze Parkowej w Kamiennej Górze (fot. J. Olchawski).

4km od centrum Kamiennej Góry znajduje się osiedle Antonówka. Wspominam o nim bo być może w kimś obudzi się dusza eksploratora i postanowi zrobić sobie tam spacer. Cóż takiego frapującego jest w owej Antonówce?

Pod koniec wojny działała tam fabryka amunicji Concordia (ktoś, kto nadał jej tę nazwę musiał mieć poczucie humoru). Fabryka była nie byle jaka. Należały do niej 44 budynki i potężne podziemia. W sumie pracowało tam około 9000 osób! Istnieją przypuszczenia, że poza produkcją amunicji, prowadzono tam badania  nad bronią biologiczną. Czy tak było naprawdę? Nie wiadomo. Pewne jest jednak, że musiało dziać się tam coś ciekawego bo Armia Czerwona po zajęciu tych terenów w 45′ pozostała tam aż do lat 50-tych. Odchodząc Rosjanie zalali podziemia i wysadzili wejście do nich.

Reklamy

One response to “Projekt Arado – zaginione laboratorium Hitlera

  1. Pingback: Jelenia Góra | wyprawownik·

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s