Adršpach – skalne miasto

Adršpach to niewielka miejscowość w Czechach, około 30km od granicy z Polską. O Skałach Adrszpaskich przez lata wiedzieli tylko okoliczni mieszkańcy. W chwilach zagrożenia znajdowali tam schronienie. Turyści zaczęli tu docierać dopiero w XVIII w.

W 1824 r. wybuchł wielki pożar, który przez kilka tygodni niszczył las skrywający skały. Dopiero od tego czasu labirynty stały się łatwo dostępne. Tak dzięki kataklizmowi zyskaliśmy niezwykłą atrakcję turystyczną.

Obecnie wyznaczona trasa ma długość 3,5km. Zwiedzać można samodzielnie lub w grupach. Jeśli grupa liczy minimum 20 osób, przewodnik oprowadzi ją po rezerwacie za darmo (trzeba tylko wcześniej zgłosić mailowo zapotrzebowanie na tę usługę).

ads1Adršpach - skalne miasto (fot. A. Olchawska).

Wchodzimy  na teren rezerwatu. Po lewej stronie znajduje się urokliwe jezioro. Można go okrążyć podążając szlakiem niebieskim. My trzymamy się szlaku zielonego.

Droga prowadzi lasem. Wokoło widzimy rozmaite formacje skalne. Nazwy tych najważniejszych są umieszczone na tablicach informacyjnych.

Nie sposób nie zwrócić uwagi na Bramę Gotycką. Została ona zbudowana w 1839r. To właśnie tutaj znajdowało się pierwsze wejście do rezerwatu. Część trasy, którą trzeba pokonać, by tu dotrzeć nosi nazwę Skalnego Przedmieścia.Adršpach - skalne miasto - Gotycka Brama (fot. A. Olchawska).

Adršpach - skalne miasto - Gotycka Brama (fot. A. Olchawska).Adršpach - skalne miasto (fot. A. Olchawska).

Na terenie Skał Adrszpaskich znajduja się 2 wodospady: mały i wielki. Przy tym drugim wycieczki krzyczą wniebogłosy, prosząc Ducha Gór o więcej wody. Ten siedzi po drugiej stronie skał i chętnie przychyla się do ich prośby. Gdy krzyki są odpowiednio głośne, zwalnia wajchę i ku uciesze zgromadzonych wodospad przybiera na sile. Ale o tym cicho sza.

Ducha zobaczymy, jeśli wykupimy dodatkowy bilet, pokonamy schody i ustawimy się w kolejce do tratwy. Pływanie po jeziorze jest króciutkie. Flisacy opowiadają zabawne historyjki o postaciach znajdujących się na brzegu bądź w wodach jeziora.

Adršpach - skalne miasto (fot. A. Olchawska).Adršpach - skalne miasto (fot. A. Olchawska).

Czas zwiedzania rezerwatu: 1-3 godzin – w zależności od tego, ilu jest turystów i ile czasu zajmie nam robienie zdjęć ;)

Informacje o godzinach otwarcia i cenach można sprawdzić na stronie: http://www.skalyadrspach.cz/pl/skalnimesto/provoz_skal.html

Uwagi:

  • Na miejscu można płacić wyłącznie koronami! Nie ma kantoru.
  • Pamiętajmy, że wchodząc na teren Rezerwatu Przyrody należy respektować stosowne przepisy, np. zakaz palenia papierosów, wzniecania ognia, schodzenia z wyznaczonych ścieżek, niszczenia przyrody ożywionej i nieożywionej.
  • Przed wejściem na teren skalnego miasta znajduje się duży parking, punkty gastronomiczne, toalety.
  • Przejście szlaku nie wymaga szczególnej kondycji, ani umiejętności. Poradzą sobie zarówno dzieci, jak i osoby starsze.

Adršpach - skalne miasto - Starosta i Starościna (fot. A. Olchawska).

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s