Czupel i Kozubnik

Po Świętach Bożego Narodzenia trzeba było się wreszcie gdzieś ruszyć. Plan odkrywania zimowych uroków Tatr zdawał się być chytry, ale prognozy pogody i rosnący stopień zagrożenia lawinowego wymusiły jego zmianę. Na szybko ustaliłyśmy trasę spaceru. Miała być łatwa, niezbyt długa i musiała nas oczarować zimową szatą. Było magicznie :)

fot. A. Olchawska

 

Trudność: 1/5 (trasa łatwa nawet zimą; problemem mogą być tylko warunki pogodowe)

Czas przejścia: ~3h (+ zwiedzanie Kozubnika)

 

Etap I

Wilkowice – Magurka Wilkowicka

Czas przejścia: 1,5h

Ruszamy z Wilkowic zielonym szlakiem na Magurkę. Szemra potok. Wokół nas drewniana zabudowa. Psy wesoło merdają odprowadzając nas na długości płotów. Szybko wchodzimy w las. Rzut oka za siebie. Długo nie zobaczymy rozległych panoram.

fot. Katarzyna Korcala

Nic to! Jest jak w bajce :) Ktoś już przetarł drogę więc idzie się lekko i przyjemnie. Humory dopisują. Szlak jest dobrze oznakowany. Wyżej trakt przeplata się z drogą i tak już do samego schroniska.

fot. Katarzyna Korcala

Po około 1,5 godziny jesteśmy na wysokości 909m n.p.m. Przed nami schronisko PTTK na Magurce. Jest przepełnione więc znajdujemy ławkę z widokiem i towarzystwem drewnianych harnasiów. Gdy przejrzystość powietrza jest duża, panorama musi robić wrażenie. Dziś pozostaje nam ciepła herbata, orzechówka i wspomnienia z dzieciństwa… jest wesoło :)

fot. A. Olchawska

W szczytowych partiach Magurki znajdują się trasy na biegówki. Informacje o warunkach można uzyska na stronie: http://www.gosir.wilkowice.pl/wydarzenia-gosir/trasy-biegowe-czynne/ Magurka ma zresztą całkiem niezłe tradycje biegowe. W czasach gdy szczyt nosił nazwę Josefsberg (od znajdującego się w pobliżu źródełka św. Józefa), biegała tu arcyksiężna Maria Teresa Habsburg.

fot. Katarzyna Korcala

 

Etap II

Magurka Wilkowicka – Czupel

Czas przejścia: 30’

Idziemy w prawo niebieskim szlakiem na Czupel (najwyższy szczyt Beskidu Małego – 933m n.p.m.). Zanim żółty szlak odzieli się od niebieskiego (po około 2/3 tego odcinka) można szukać Smoczej Jamy lub Wietrznej Dziury, jak kto woli. Łatwo nie jest, bo wejście znajduje się wśród drzew (49st4’ 14.06”, 19st 8’21.15”). Wnętrze jaskini można zobaczyć na https://www.youtube.com/watch?v=9J2NQFsF36A

Niebieski szlak prowadzi nas grzbietem, dzięki czemu możemy rozglądać się po okolicy. Szczyt osiągamy po około 30 minutach.

fot. A. Olchawska

Etap III

Czupel – Międzybrodzie Bialskie

Czas przejścia: 1h

Po około 10 minutach dochodzimy do rozgałęzienia szlaków i czerwonym schodzimy do Międzybrodzia Bialskiego. Gdy las się przerzedza widać Jezioro Międzybrodzkie i zbocze Kiczery.

fot. Katarzyna Korcala

 

Dodatkowa atrakcja :)

 

Z Międzybrodzia jedziemy do oddalonego o 6km Kozubnika. Znajdują się tam ruiny Ośrodka Hutniczego Przedsiębiorstwa Remontowego. Zespół wybudowano w latach 70-tch. Na tamte czasy był obiektem niezwykle nowoczesnym i w zasadzie samowystarczalnym. Dysponował własnym ujęciem wody, oczyszczalnią, systemem zasilania, stacją benzynową ect.

Kozubnik fot. Katarzyna Korcala

Na powierzchni 7,5ha znajdowały się:

  • mieszkania i apartamenty,
  • 3 baseny,
  • sauna,
  • sala kinowa,
  • amfiteatr,
  • kręgielnia,
  • kilka barów i restauracji,
  • sale konferencyjne,
  • wyciąg narciarski.

W luksusowych wnętrzach bawili głównie dygnitarze partyjni. W pozostałych wypoczywali robotnicy z rodzinami.

Wraz z upadkiem komunizmu, turyści przestali odwiedzać ośrodek.

Od połowy roku 2014 trwają prace mające przywrócić świetność „perle Beskidów”.

W sieci można zobaczyć, jak kurort wyglądał kiedyś, a jak obecnie: https://www.youtube.com/watch?v=R7a7x0m5u1k

Kozubnik fot. Katarzyna Korcala

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s