Zamek Chojnik

Zamek Chojnik znajduje się  w Jeleniej Górze (ul. Zamkowa 1). Wzniesiono go na szczycie Chojnika (627m n.p.m.), czyli góry porośniętej choiną (choć dziś zdecydowanie więcej tam buków).

Panorama z wieży zamku Chojnik (fot.a. Olchawska).

Historia zamku w skrócie:

  • W XIII w. książę Bolesław Rogatka wznosi tu drewniany dwór.
  • W połowie XIV w. Bolko II zamienia go w kamienną twierdzę. Budowa pochłania jednak ogromne pieniądze, a właściciel potrzebuje środków na wykup innych swoich dóbr. Postanawia więc wynająć zamek. W ten sposób cytadela trafia w ręce rycerza Thimo von Colitza. Ten jednak dość szybko odsprzedaje swoje prawa królowi Karolowi IV Luksemburczykowi.  Bolko II podejmuje starania o odzyskanie zamku. Udaje mu się to rok przed śmiercią.

Mury zamku Chojnik  (fot.a. Olchawska).

  • Od 1393 r.  zamek znajduję w rękach  Schaffgotschów. Pozostaje w nich przez niemal 250 lat. Nie jest to jednak czas spokojny. Wielu właścicieli nie cieszy się dobrą sławą. Mimo to warownia jest rozbudowywana. Otacza ją mur ze strzelnicami. Powstaje kaplica św. Jerzego i św. Katarzyny, szereg nowych pomieszczeń w tym część sądowa i więzienna z lochem głodowym i pręgierzem.
  • Właściciel zamku Hans Ulrich von Schaffgotsch za zdradę cesarza Ferdynanda II zostaje ścięty mieczem. Cały jego majątek ulega konfiskacie. Syn Hansa, Krzysztof Leopold odzyskuje większość dóbr, ale zamek, zniszczony przez wojsko, nie nadaje się już do zamieszkania. Rodzina przenosi się do pałacu w Cieplicach.

http://sktj.pl/epimenides/inne/dziurkam_p.html

  • 31 sierpnia 1675 r. znaczna część zamku płonie w wyniku rażenia piorunem.
  • W XIX w. ruiny są popularną atrakcją turystyczną. W południowej bastei zaczyna działać schronisko. Również dziś można tam skorzystać z noclegu i bufetu.
  • W wieku XX prowadzono prace remontowe.
  • Od 1993 r. działa bardzo aktywnie Bractwo Rycerskie Zamku Chojnik. Jest to najstarsze bractwo w Polsce!

Zamek Chojnik (fot. A. Olchawska).

Legenda o Kunegundzie:

Kasztelan zamku, ojciec pięknej Kunegundy, wykazał się nie lada fantazją i postanowił objechać konno mury warowni. Oczywiście rzecz nie była łatwa. Ba! Wydawała się niewykonalna. Jak łatwo się domyślić kasztelan zginął. Kunegunda postanowiła, że wyjdzie za tego śmiałka, któremu uda się ta sztuka. Przez lata dzielni rycerze ginęli spadając z murów. Wreszcie jednemu się udało. Kunegunda była zachwycona. Rycerz jednak nie chciał się żenić z tak okrutną kobietą. Wtedy Kunegunda rzuciła się w przepaść.

Zamek Chojnik (fot. A. Olchawska).

Dziś Chojnik również ma swojego kasztelana. Jest nim Andrzej Ciosański. Pan Jędrek jest człowiekiem z pasją. Chętnie odkrywa przed nami  tajemnice średniowiecza. Z humorem i rozmaitymi smaczkami! Zresztą sami zobaczcie: http://blog.surgepolonia.pl/tag/zamek-chojnik/

Zamek Chojnik (fot. A. Olchawska).

Godziny otwarcia zamku można sprawdzić na stronie: http://www.chojnik.pl/pl/godziny-otwarcia-zamku

Bilet wstępu kosztuje 3/5zł, ale trzeba do tego doliczyć bilet wstępu do Karkonoskiego Parku Narodowego (również 3/5zł). Parking kosztuje 10zł.

Który szlak do zamku jest najciekawszy?

Czarny. Zdecydowanie :) Przez Zbójeckie Skały i Piekielną Dolinę.

Co jeszcze warto zobaczyć?

Jaskinię Dziurawy Kamień. Dokładny opis dojścia do niej znajduje się na stronie http://sktj.pl/epimenides/inne/dziurkam_p.html

Zamek Chojnik (fot. A. Olchawska).

 

 

 

 

Reklamy

One response to “Zamek Chojnik

  1. Pingback: Jelenia Góra | wyprawownik·

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s