Jelenia Góra

Panorama Jeleniej Gory, widok z Gory Szybowcowej, fot. Rafał Stypiński, źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Jelenia_G%C3%B3ra#mediaviewer/File:Panorama_Jeleniej_Gory,_widok_z_Gory_Szybowcowej.jpg

Jelenia Góra to urokliwe miasto na Dolnym Śląsku. Otaczają ją Góry Izerskie, Kaczawskie, Rudawy Janowickie i Karkonosze.

Historia Jeleniej Góry w wielkim skrócie:

 • Prawdopodobnie na terenie Jeleniej Góry znajdował się gród Bobrzan.
 • Z czasów piastowskich zachowało się grodzisko na Wzgórzu Krzywoustego.
 • W połowie XIII w. znajdowała się tu osada, która po upływie 100 lat cieszyła się już prawami miejskimi.
 • Miastem władali książęta jaworniko-świdniccy, a następnie Czesi. Jagiellonowie obdarzyli je licznymi przywilejami, np. prawem bicia własnej monety, czy organizowania jarmarków.
 • Gród rozwijał się prężnie (głównie dzięki eksportowi tkanin) aż do Wojny Trzydziestoletniej. Zniszczenia były ogromne. Mimo to miasto odbudowano i szybko stało się ono jednym z najbogatszych na Śląsku.
 • Wcielenie do Prus w 1742 r. uniemożliwiło handel i doprowadziło do ruiny.
 • W XIX .w miast odżyło dzięki powstałym tu fabrykom i rozwojowi turystyki.

Portal kościoła pw. św. Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze (fot. A. Olchawska).

Co warto zobaczyć?

 • kościół pw. św. Erazma i Pankracego z 1552 r.
 • kościół Podwyższenia Krzyża Św. z 1718 r.
 • cerkiew prawosławną pw. Świętych Piotra i Pawła (1738 r.)
 • rynek z ratuszem z połowy XVIIIw. i zabytkowymi kamienicami
 • secesyjny teatr im. Norwida
 • mury obronne z basztami
 • Dom Gerharta Hauptmanna (pisarza, noblisty)
 • pałac Schaffgotschów w Cieplicach
 • zamek Chojnik (https://wyprawownik.wordpress.com/2015/02/14/zamek-chojnik/)

Ratusz w Jeleniej Górze (fot. A. Olchawska).

O czym nie przeczytacie w przewodnikach?

Jelenia Góra jest na Dolnym Śląsku. To zobowiązuje! Musi się tu kryć jakaś tajemnica :) Tylko gdzie jej szukać?

Według Johanna Daniela Henzela istniało tajne przejście prowadzące od ratusza do szynku „Samotnia Marynarza”. Niektórzy wysuwają hipotezę, że korytarz miał prowadzić aż do Wzgórza Krzywoustego. Ta opcja dałaby radnym możliwość ocalenia życia w sytuacji zagrożenia, a nie tylko wypicia piwa po nie najciekawszych obradach. Czy lochy faktycznie tam były? W latach 60-tych, gdy wyburzano kamienice na ul.  Fortecznej, odkryto podziemne przejścia. Zasypano je jednak bez sporządzenia żadnej dokumentacji. W tym czasie odkryto również studnię miejską. Dziś znajduje się ona pod schodami amfiteatru od strony ul. Konopnickiej.

W Jeleniej Górze było sporo bunkrów:  w okolicy dworca, pod szkołą wojskową Pod Jeleniami, pod szpitalem (obecnie Hospicjum Caritas), na ul.Ptasiej, na Żeromskiego itd.  Podziemia znajdowały się również pod fabrykami i  okolicznymi górami. Co można tam znaleźć? Niewiele poza niszczejącymi pomieszczeniami. Część jest zalana, część zasypana, inne zawalone. Poszukiwacze skarbów i sensacji co jakiś czas podają, że posiadają informacje o podziemnej linii tramwajowej, samochodzie w szybie kopalnianym, skarbach itd. Moim zdaniem to bajki ;P

Porwanie Europy w Jeleniej Górze (fot. A. Olchawska).

Bardziej prawdopodobne jest natomiast to, że do Jeleniej Góry przeniesiono z Berlina w 1944 r. tajny oddział kryptografów Pers Z. Pozostał on tutaj do lutego 45′.

Wróćmy jednak do podziemi. Uwagę zwraca jedno ze wzgórz. Zaczniemy od mrocznego wstępu. W XVI w. na Galgenberg’u znajdowało się miejsce straceń z szubienicą. W czasie wojen śląskich górę ufortyfikowano. Później systematycznie przekształcano ją w zespół parkowy. Pod  Wzgórzem Kościuszki znajduje się kompleks korytarzy i hal o łącznej powierzchni 5 000 m2. Oficjalnie wejścia są zamurowane. Do obiektu nie wolno wchodzić. Faktycznie, no cóż…

Ten ogromny schron Niemcy zaczęli budować w 1944 r. Miejsce wybrali nieprzypadkowo. Pod wzgórzem znajdowały się piwnice wykorzystywane w XVIII w.  do przechowywania żywności.

Schron był zabezpieczony przed atakiem gazowym. Miał sieć wodno-kanalizacyjną, wentylację, system zasilania awaryjnego, sieć telefoniczną. Nigdy nie został wykorzystany.

Po wojnie w bunkrze magazynowano ryby, uprawiano pieczarki, a nawet urządzono dyskotekę.

Były plany, aby wydzierżawić podziemia grupie Ardo ( https://wyprawownik.wordpress.com/2014/08/10/ardo-zaginione-laboratorium-hitlera/) . Radni niestety odmówili.

Zdjęcia z oficjalnego zejścia do podziemi można zobaczyć na stronie: http://nickt.pl/jelenia-gora-podziemia-pod-wzgorzem-kosciuszki/

 

Reklamy

One response to “Jelenia Góra

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s