Szpiglasowy Wierch

Trudność trasy: 2/5 (Tuż przed Szpiglasową Przełęczą znajduje się odcinek zabezpieczony łańcuchami. Nie jest on jednak trudny do pokonania. Przed wyruszeniem na wycieczkę należy sprawdzić jakie warunki panują na górze. Nawet w czerwcu na części szlaku zalega śnieg.)

Czas przejścia: ok. 9,5h

Słowem wstępu:

Szpiglasowy Wierch jest kulminacją Liptowskich Murów. Ma 2172 m wysokości.

Opisana poniżej trasa jest długa, ale ciekawa krajobrazowo. To taka wizytówka Polskich Tatr. Niewielkie trudności i wspaniałe widoki sprawiają, że jest popularna wśród turystów. Od dawna nazywana jest Ceprostradą :)

Etap I:  50′

Palenica – Wodogrzmoty Mickiewicza

Kolor szlaku: czerwony

Ruszamy asfaltem z Palenicy. (Bus z Zakopanego do „Morskiego Oka” kosztuje 10zł.) Przez najbliższą godzinę nie spotka nas nic ciekawego.  Gdy docieramy do Wodogrzmotów Mickiewicza rozglądamy się za skrętem w prawo na szlak zielony.

Etap II: 2h 10′

Dolina Roztoki

Kolor szlaku: zielony

Idziemy kamienistą ścieżką. Najpierw przez moment dość ostro pod górę. Za chwilę jednak szlak staje się łagodniejszy. Przed około godzinę wędrujemy lasem. Szumi Roztoka. Wchodzimy w piętro kosodrzewiny.

Jeśli ktoś ma ochotę może zejść na czarny szlak prowadzący do Schroniska w Dolinie Pięciu Stawów. Będzie dość ostro, zakosami do góry.

My jednak zostajemy na szlaku zielonym. Idziemy wzdłuż nurtu Roztoki. Po prawej stronie piętrzą się ściany Granatów.

Gdy robi się głośniej i ludniej, znak, że zbliżamy się do Siklawy, największego wodospadu w Polsce! Słońce operuje bardzo mocno, tworząc na unoszących się kropelkach wody tęczę.

Siklawa (fot. A. Olchawska).

Tęcza na Siklawie (fot. A. Olchawska).

 

Etap III: 40′

Dolina Pięciu Stawów

Kolor szlaku:niebieski

Niebieskim szlakiem skręcamy w lewo, by dojść do „Piątki”. Później wracamy do węzła szlaków niebieskiego i żółtego. Przechodzimy przez mostek i niebieskim szlakiem okrążamy Wielki Staw.

 

Nad brzegiem Przedniego Stawu Polskiego (fot. A. Olchawska).

Mały i Wielki Staw Polski (fot. A. Olchawska).

 

Etap IV: 1h 35′

Na Szpiglasową Przełęcz

Kolor szlaku: żółty

Gdy docieramy do skrzyżowania ze szlakiem żółtym, skręcamy w lewo. Po  chwili po prawej stronie mamy Czarny Staw. Idziemy jeszcze kawałek i krajobraz robi się coraz bardziej surowy. Szlak jest dobrze widoczny. Najpierw niemal prosto, później zakosami, a następnie łańcuchami pniemy się w górę.

Trzeba zaznaczyć, że podchodzimy od strony zacienionej. W czerwcu na północnych zboczach zalega jeszcze spora warstwa śniegu, a gdzieniegdzie też lodu. Może się okazać, że do bezpiecznego pokonania niektórych odcinków potrzebne będą raki i czekan. Co więcej pod śniegiem mogą się tworzyć puste przestrzenie. Trzeba uważać, aby nie zapaść się. Nie będzie bardzo głęboko, ale łatwo zrobić sobie krzywdę o kamienie. Najbezpieczniej będzie poruszać się po śladach tych, którzy szli tędy wcześniej.

Za plecami mamy taki widok!

tatryPrzed nami przełęcz.

W drodze na Szpiglasową Przełęcz (fot. A. Olchawska).

Łancuchy pod Szpiglasową Przełęczą (fot. A. Olchawska).

Etap V: 25′

Szpiglasowy Wierch

Kolor szlaku: żółty

Na Szpiglasowej Przełęczy skręcamy w prawo. Dojście na szczyt zajmie nam około 10 minut. Wiedzie nań wąska ścieżka. Szczególnie wyżej, wśród skał, musimy zachować ostrożność. Poślizgnięcie się w tym miejscu mogłoby być niebezpieczne. Szpiglas ma 2 wierzchołki.

Nazwę zawdzięcza zniekształconemu, niemieckiemu słowu spiessglanz. Oznacza ono antymonit, czyli dość popularny, acz ciekawy minerał z grupy siarczków. Antymonit wydobywano zarówno ze zboczy Szpiglasowego Wierchu, jak i z górnych partii Dolinki za Mnichem, do której wkrótce się udamy.

Ścieżka na Szpiglasowy Wierch (fot. A. Olchawska).

mnich

Później trzeba będzie wrócić tą samą drogą do przełęczy, ale moim zdaniem warto zdobyć szczyt. Panorama jest niesamowita. Szczególnie urzeka Ciemnosmreczyńska Dolina po stronie słowackiej.

Widok ze Szpiglasowego Wierchu (fot. A. Olchawska).

Widok ze Szpiglasowego Wierchu (fot. A. Olchawska).

Etap VI: 45′

Dolina za Mnichem

Kolor szlaku: żółty

Po powrocie na przełęcz schodzimy szlakiem w dół. Przed nami zbocza Mnicha. My idziemy Doliną za Mnichem. Przed odbiciem na Wrota Chałubińskiego zobaczymy jeziorko/jeziorka z turkusową taflą wody. To czasowo wysychające Stawy Staszica. Dziś jeszcze pływają na nich kry :) Zbaczamy na moment na szlak czerwony, aby posiedzieć nad wodą.

Zbocza Mnicha (fot. A. Olchawska).

Staw Staszica (fot. A. Olchawska).

Staw Staszica (fot. A. Olchawska).

Etap VII:  1h

Kolor szlaku: żółty

Wracamy na szlak żółty i ruszamy w stronę Morskiego Oka. Roślinność jest coraz bogatsza. Turystów coraz więcej. Docieramy w pobliże Schroniska Pod Morskim Okiem.

Etap VIII: 2h

Kolor szlaku: czerwony

Ceprostradą mkniemy w dół.

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s