Jaskinie Demianowskie

Wygląda na to, że mój tegoroczny „hit sezonu” został odkryty. Ciężko będzie go przebić.  Zacznijmy jednak ab ovo.

Pogoda była bardzo niewyjściowa, ale w domu ciężko wysiedzieć.  A może by tak ruszyć na Słowację? Kilka kliknięć później, podziwiamy zdjęcia z Jaskini Lodowej. Cel podróży został wybrany.

Jaskinie Demianowskie to największy kompleks jaskiń na terenie Słowacji. Znajdują się w Niskich Tatrach w Dolinie Demianowskiej około 10km na południe od Liptowskiego Mikulasza.

Demianowska Jaskinia Lodowa (Demänovská ľadová jaskyňa; N 49,0162010 E 19,5827999) przez długi czas nazywana była Smoczą Jamą. Taki ukłon w stronę Krakusów. Oczywiście żartuję. W pieczarze znaleziono liczne kości, które przypisano legendarnym gadom. Naukowcy przekonują, że to szczątki niedźwiedzi jaskiniowych, ale kto by im wierzył :)

Demianowska Jaskinia Lodowa,fot.  Michael Camilleri, https://www.flickr.com/photos/michaelcamilleri/7997492732

Demianowska Jaskinia Lodowa,fot. Michael Camilleri, https://www.flickr.com/photos/michaelcamilleri/7997492732

 

Dojeżdżamy na oznaczony parking (5 €). Stąd udajemy się w górę ścieżką. Po około 10 minutach jesteśmy przy kasie. Wejście do jamy znajduje się odrobinę dalej. Początkowo sympatyczny Słowak przekonuje nas, że bilety powinnyśmy nabyć na parkingu na dole, a tutaj tylko je okazać.

– Ha, ha, ha… a teraz poproszę 2 bilety.

– Serio, bilety kupuje się na dole. Tutaj jest tylko bufet.

– Poważnie?

– Tak.

I tak kilka razy. Odpuszczam. Do wejścia jest jeszcze trochę czasu. Tymczasem pan puszcza oko i pokazuje informację, że bilety są sprzedawane na 10 minut przed rozpoczęciem zwiedzania ;)

W Jaskini Lodowej turystom udostępniono 650 z 2445m korytarzy. Trasa w głównej mierze wiedzie dawnym korytem podziemnej rzeki. Pierwsza cześć przejścia daje możliwość zapoznania się z sintrową szatą naciekową. Druga prowadzi przez sale z nagromadzonym lodem. Muszę przyznać, że po tym, czego naoglądałam się w Internecie, miałam nadzieje, że lodu będzie więcej.

 

 

Zwiedzanie trwa 45 minut i rozpoczyna się o każdej pełnej godzinie od 9.00 do 16.00 we wszystkie dni tygodnia poza poniedziałkiem.

Bilety:

  • normalne kosztują 8 €,
  • ulgowe dla dzieci w wieku 6-15 lat oraz dla rencistów 4 €
  • ulgowe dla studentów i osób po 60-tce  7 €

Za fotografowanie trzeba zapłacić 10 €.

 

Po zwiedzaniu schodzimy z góry i odbijamy na ścieżkę w lewo. Niestety nie jest ona oznaczona. Wiedzie równolegle do drogi, ale zupełnie się tego nie odczuwa. Szemrze potok, piętrzą się skały, urzeka bujna roślinność i drewniane mostki.  W tych romantycznych okolicznościach przyrody wędrujemy przez niecałe pół godziny (ok. 2,5km). Oczywiście jeśli ktoś ma ochotę może ten odcinek przejechać.  Za parkingiem skręcamy w lewo. Zakosami, ścieżką pniemy się w górę przez około 10 minut. Docieramy do zabudowań w których zlokalizowane jest wejście do Jaskini Wolności.

 

Demianowska Jaskinia Wolności (Demänovská jaskyňa slobody; N 48,9981003 E 19,5851002) jest bez wątpienia jednym z najpiękniejszych miejsc w jakich byłam! Zaraz po wejściu dostrzegamy Wieczny Deszcz. Już w tym miejscu chciałoby się zostać dłużej. Warto jednak ruszyć dalej. Morfologia jaskini jest niesamowicie zróżnicowana! Jej przestronność również robi wrażenie. Oto widzimy podziemną rzekę, jeziorka krasowe, potężne, sintrowe wodospady, stalaktyty, stalagmity i całą ferię barw, których nie spodziewalibyśmy się dostrzec we wnętrzu ziemi. Słów brakuje, by opisać, jak tu pięknie!

Demianowska Jaskini Wolności- szmaragdowe jeziorko, fot. Juloml, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Demenovska_jaskyna_slobody-smaragdove_jazierko.jpg

Demianowska Jaskini Wolności- Szmaragdowe Jeziorko, fot. Juloml, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Demenovska_jaskyna_slobody-smaragdove_jazierko.jpg

W grocie wyznaczono dwie trasy:

  • tradycyjną o długości 1150m. Jej zwiedzanie zajmuje godzinę i musimy się liczyć z pokonaniem 913 schodów.
  • wielką -2150m – 100 minut – 1118 schodów. Na tej trasie wejdziemy do największej podziemnej komory na Słowacji udostępnionej turystom :)

Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem i rozpoczyna się o każdej pełnej godzinie od 9.00 do 16.00 we wszystkie dni tygodnia poza poniedziałkiem.

Bilety kosztują:

  • na trasie tradycyjnej: 8/4/7 €
  • na trasie wielkiej: 15/7,5/13 €

Za przyjemność fotografowania zapłacimy 10 €.

Uwagi:

Zwiedzanie odbywa się wytyczonymi korytarzami i każdy sobie poradzi. Należy jednak pamiętać, że w podziemiach panuje niska temperatura (0-7°C ) i wysoka wilgotność. Przyda się ciepła odzież i porządne buty.

Jaskinia Lodowa i Wolności to tylko część kompleksu. Jeśli ktoś postanowi zajrzeć do innych pieczar, informacji można zasięgnąć na stronie http://www.ssj.sk/pl .

 

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s