Sokołowsko – wzór dla Davos z „Czarodziejskiej Góry”

Jest połowa wieku XIX.  Gruźlica dziesiątkuje ludność Europy, będąc najczęstszą przyczyną zgonów. To choroba nieuleczalna i bardzo tajemnicza. I oto w Goerbersdorffie, niewielkiej wsi położonej 16km od Wałbrzycha, niemiecki lekarz, doktor Hermann Brehmer otwiera pierwsze na świecie sanatorium dla gruźlików.

Sokołowsko (fot. A. Olchawska).

Pierwsze budynki stanęły tu w roku 1862. Wzniesiono je pod kierunkiem Edwina Opplera. Przyległy park zaprojektował doktor Brehmer. Z czasem obiekt się rozrastał. Urządzono 303 pokoje dla kuracjuszy.

Metoda leczenia opierała się na diecie i przebywaniu w miejscu o wyjątkowym klimacie. Pan Brehmer wyznaczał trasy niezbyt forsownych spacerów. Górskie, czyste powietrze, zdrowa dieta w której znalazło się nawet miejsce dla napojów alkoholowych oraz zimne prysznice okazały się skuteczne. Sanatorium zyskiwało sławę. Pisano o nim w wielu zagranicznych przewodnikach. Wkrótce miejsc było znacznie mniej niż chorych chętnych się leczyć. Prawdę mówiąc uzdrowisko było miejscem dość ekskluzywnym, a co za tym idzie i drogim. Zapewniało kuracjuszom wyjątkowe warukni, doskonałą opiekę i wiele atrakcji.

Sokołowsko (fot. A. Olchawska).

Po II Wojnie Światowej z Goerbersdorffu wysiedlono ludność niemieckojęzyczną, a osiedlono Polaków. Wtedy też zmieniono nazwę miejscowości na Sokołowsko na cześć Alfreda Sokołowskiego, asystenta doktora Brehmera. W Grunwaldzie wciąż leczono chorych. Wśród nich znalazł się również Roman Kieślowski. Jego syn, Krzyś wielokrotnie zakradał się przez komin do kinoteatru Zdrowie. Podglądał filmy i wraz z kolegami pluł na widzów zazdroszcząc im, że widzą cały obraz, a on jedynie mały fragment. Ten sam Krzysztof powraca do Sokołowska w latach 70-tych, by nakręcić Prześwietlenie, przejmujący, krótkometrażowy obraz poświęcony chorym na gruźlicę.

Sokołowsko (fot. A. Olchawska).

Neogotycki gmach  zachwycał aż do 2005 r.  Wówczas wybuchł tu pożar. Straty były ogromne. Na szczęście już w 2007 r. obiekt przejęła fundacja In Situ. Dzięki niej trwa odbudowa zabytkowego kompleksu, a w Sokołowsku zaczęło działać Międzynarodowe Laboratorium Sztuki. Ma to być miejsce stymulujące do działalności artystycznej na wielu polach. Czy to się udaje? Jeszcze jak! Zachęcam do posłuchania audycji radiowej Dwójki poświęconej Sokołowsku: http://www.polskieradio.pl/8/1415/Artykul/1486222,Sokolowsko-czyli-polska-czarodziejska-gora

W Sokołowsku odbywa się co roku festiwal i działa archiwum twórczości Krzysztofa Kieślowskiego. Jest też wiele innych inicjatyw związanych ze sztuką, głównie współczesną.

Sokołowsko (fot. A. Olchawska).

Urok Gór Suchych, artystyczny klimat i niezwykła architektura inspirują. Przekonajcie się sami :)

Sokołowsko (fot. A. Olchawska).

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s