Izerski Park Ciemnego Nieba

Niebo gwiaździste nade mną i prawo moralne we mnie.

Kant  patrząc na niebo nie krył zachwytu. Trudno się zresztą dziwić. W XVIII w. nocą panowała ciemność. Można było dostrzec nawet 3000 gwiazd. Dziś, nad miastem zobaczymy ledwie 500 tych najjaśniejszych. Z prawem moralnym też bywa różnie…

Panorama Drogi Mlecznej. Źródło: ESO/S. Brunier, http://www.eso.org/public/images/eso0932a/

Panorama Drogi Mlecznej. Źródło: ESO/S. Brunier, http://www.eso.org/public/images/eso0932a/

O parkach ciemnego nieba nie mówi się zbyt wiele. Mało kto w ogóle zdaje sobie sprawę z istnienia problemu zanieczyszczenia światłem. Zafascynowani artykułami przeczytanymi kilka lat temu, postanowiliśmy wreszcie wybrać się w Góry Izerskie. To właśnie tam, dzięki słabemu zaludnieniu i specyficznej rzeźbie terenu w 2009 r. powstał pierwszy w Europie Park Ciemnego Nieba.

Czym jest zanieczyszczenie światłem?

Fakt, że mieszkamy w miastach, które nawet nocą tętnią życiem przyzwyczaił nas do tego, że niemal cały czas jest jasno. Latarnie, neony, światła z okien domów, iluminacje zabytków stały się czymś oczywistym. Sztuczne światła są codziennością. Do natury im jednak daleko. Mimo, że dają poczucie bezpieczeństwa, musimy zdawać sobie sprawę, że zaistnienie elektryczności diametralnie zmieniło naturalny tryb życia.

Czy w Górach Izerskich nocą jest zupełnie ciemno?

Nie. Jasność tamtejszego nieba jest 2 razy większa niż nieba niezanieczyszczonego światłem. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że nocne niebo nad dużym miastem może być nawet 40 razy jaśniejsze niż to niezanieczyszczone. Kontrast ten świetnie widać na krótkim filmie wyprodukowanym przez Uniwersytet Wrocławski: https://vimeo.com/75377145

http://www.izera-darksky.eu/izera/izera-pl.html: Nocne zdjęcie satelitarne Gór Izerskich i okolicy. Zaznaczono niektóre miasta, granice państw (linia przerywana) i granice Izerskiego Parku Ciemnego Nieba (linia żółta). Złe oświetlenie zewnętrzne sprawia, że miasta są widoczne jako jasne wyspy światła. (źródło: NOAA).

http://www.izera-darksky.eu/izera/izera-pl.html: Nocne zdjęcie satelitarne Gór Izerskich i okolicy. Zaznaczono niektóre miasta, granice państw (linia przerywana) i granice Izerskiego Parku Ciemnego Nieba (linia żółta). Złe oświetlenie zewnętrzne sprawia, że miasta są widoczne jako jasne wyspy światła. (źródło: NOAA).

Jaki był plan wycieczki?

Wieczorem zostawić plecaki w schronisku, zobaczyć zachód słońca i na kilka godzin zaszyć się gdzieś w górach. Chcieliśmy gapić się w niebo i zrobić kilka spektakularnych ujęć. Wszystko na spokojnie, żeby był czas rozsmakować się niecodziennym widokiem.

Góry Izerskie (fot. A. Olchawska)

Jak wyszło?

Gdy dotarliśmy na upatrzone miejsce, nadciągnęły chmury. Wiał silny, przenikliwy wiatr. Było mokro i naprawdę zimno. Nie było szans na dobre zdjęcia. Czas płynął. Gdy byliśmy już na tyle zmarznięci, żeby stracić wiarę w poprawę aury, postanowiliśmy wrócić do schroniska. Chytry plan zakładał, że wrócimy  na wschód słońca. Do schroniska mieliśmy godzinę drogi. Oczywiście ciemną nocą, pochłonięci dyskusją zboczyliśmy ze szlaku. Trasa trochę się wydłużyła. Idziemy zatem dość poddenerwowani, wypatrując wszelkich oznaczeń szlaku. Nagle patrzę w górę i… widzę drogę mleczną! Mnóstwo gwiazd! Wrażenie jest niesamowite. Patrzymy, chłoniemy, a okienko znowu zasnuwa się chmurami.

Kąpiel, krótka drzemka i dawaj na wschód! Tempo konkretne bo robi się coraz jaśniej. Warunki są przednie. Wdrapujemy się więc na wieżę widokową. Statyw przygotowany, pierwsze promyki wyzierają zza horyzontu i bach! W ciągu kilku minut widoczność spada do kilku metrów. Wokoło mgła. Termometr wskazuje minus 2. Pozostaje powygłupiać się (tu powstaje kilka fajnych zdjęć!) i obejrzeć wieżę z każdej strony. Czujemy się jak w stacji polarnej. Po godzinie wiemy, że lepiej nie będzie. Kolejny długi spacer błotnistą ścieżką. Trzeba jednak przyznać, że te łagodne zbocza i torfowiska mają w sobie dużo uroku!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s