Sainte Chapelle i Conciergerie

Saitne Chapelle jest arcydziełem! Wiem, ludzie mówią tak o wielu obiektach, zwłaszcza tu, w Paryżu. Święta Kaplica jest jednak miejscem oszałamiającym.

Sainte Chapelle (fot. A. Olchawska).

Kilka faktów:

  • W 1239r. Ludwik IX nabywa relikwie męki Pańskiej, w tym najcenniejszą koronę cierniową oraz fragmenty krzyża (przechowywane obecnie w skarbcu Notre-Dame)  i zatrudnia Pierra de Montreuil do wybudowania świątyni w której będą one przechowywane. Monarcha na ów zakup wydał kwotę ogromną, znacznie przekraczającą budowę kościoła. Dzięki relikwiom wzrosła jednak waga Paryża na mapie chrześcijańskiej Europy. (Ludwik IX dokonał zakupu od Wenecjan, u których zadłużyli się cesarze bizantyńscy).
  • Kościół Dolny przeznaczony był dla służby. Większa część polichromii pochodzi z XIX w., kiedy to kaplicę poddano pracom restauratorskim. Warto jednak zwrócić uwagę na trzynastowieczny fresk ukazujący scenę zwiastowania. Jest to najstarsze zachowane paryskie malowidło ścienne. Sklepienie pomalowane niebiesko, ozdobione liliami monarchii francuskiej wsparto na  ażurowych rozporach. Wieże na tle purpury  pochodzą z herbu Blanki Kastylijskiej, matki Ludwika IX.
  • Po schodkach wychodzimy do Kościoła Górnego. 17 m szerokości i 20 m wysokości, a wokół misterne witraże: 15 okien z XIII w. (2/3 są oryginalne, pozostałe pochodzą z XIX w.) na powierzchni 618 m2 przedstawia 1134 sceny biblijne i dzieje relikwii! Mimo rozmiarów kościoła, budowniczym udało się nadać mu lekką, wręcz kruchą formę.

Sainte Chapelle (fot. A. Olchawska).

Informacje praktyczne: bilet kosztuje 8,5€  (dla dzieci i młodzieży do 26 roku życia wstęp wolny)

bilet łączony do Sainte Chapelle i Concielgerie kosztuje 13,5 €

adres: Sainte-Chapelle boulevard du Palais 8  75001 Paris

godziny otwarcia najlepiej sprawdzić na http://www.sainte-chapelle.fr/en/Prepare-for-your-visit/Pratical-information#time

Sainte Chapelle (fot. A. Olchawska).

 

Concielgerie to najstarsze paryskie więzienie (XIV w.).

Wejście prowadzi nas schodkami w dół. Posadzka znajduje się na takim samym poziomie, jak w wieku XIV. Za kasami biletowymi przechodzimy  do Sali Gwardii. Jej budowę rozpoczęto w 1302 r. Składa się ona z 4 naw o ostrołukowych sklepieniach. Była ogrzewana 4 kominkami, które wciąż możemy oglądać.  Po prawej stronie znajduje sie pawilon kuchenny. Za Salą Gwardii zlokalizowana jest tzw. Rue de Paris. To tutaj w czasie Rewolucji Francuskiej przetrzymywano najbiedniejszych więźniów. Aby móc liczyć na własną celę trzeba było wręczyć odpowiednią łapówkę. Obecnie w Conciergerie możemy zobaczyć przykłady cel o różnym „standardzie”.

Concielgerie (fot. A. Olchawska).

Po prawej za Rue de Paris znajduje się Sala Staży. W tym miejscu oczekiwało się na wejście do nieistniejącej już Komnaty Królewskiej. W 1793 r. urzędował tu Trybunał Rewolucyjny.

Dalej znajdują się cele, sale ekspozycyjne, korytarz i niżej kaplice. W więzieniu znajduje się też rekonstrukcja celi Marii Antoniny.

Concielgerie (fot. A. Olchawska).

Wydawać by się mogło, że miejsce będzie bardzo ciekawe. Mroczne, ponure historie rodem ze średniowiecza i te kryjące się za cieniem gilotyny w czasach Rewolucji.  Mnie jednak zwiedzanie Concielgerie nie bardzo przypadło do gustu.

Concielgerie (fot. A. Olchawska).

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s